Szkolny Tydzień Kariery
W zeszłym tygodniu w dniach 16-20 października 2017 r. w Zespole Szkół w Mogilnie zorganizowany został Szkolny Tydzień Kariery, który przeznaczony był przede wszystkim dla uczniów klas maturalnych.
W tym okresie nasza szkoła gościła wielu przedstawicieli różnych branż, byli to zarówno pracodawcy, jak i przedstawiciele instytucji, a także wykładowcy uczelni wyższych, którzy opowiadali uczniom o początkach swojej kariery zawodowej.
Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z panem Ryszardem Kamassą, właścicielem biura podróży „Przygoda” oraz w zajęciach dotyczących pierwszej pomocy, które przeprowadziły pani doktor Anna Basa i pani Aneta Zielińska-Żybura wraz z studentami. Drugiego dnia uczniowie mieli okazję spotkać się z panem Waldemarem Nowakowskim, właścicielem Hurtowni Materiałów Budowlanych w Mogilnie.
W Zespole Szkół w Mogilnie gościli także przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Doktor inżynier Zbigniew Szymański poprowadził wykład na temat światłowodów, a doktor inżynier Maciej Sobieraj przedstawił wykład na temat sieci teleinformatycznych. Z kolei pani Agnieszka Ulatowska z grupą studentów poprowadzili warsztaty o tematyce anatomiczno-fizjologicznej i podstawach pielęgniarstwa.
Maturzyści spotkali się także z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Mogilnie Panią Kamilą Meller i Panią Magdaleną Kolczyńską-Panfil. Wysłuchali wykładu na temat energii odnawialnej, który poprowadził właściciel firmy Freevolt pan Łukasz Nowiński, a następnie spotkali się z przedstawicielami firmy Zbych-Pol panią Agnieszką Waszak i panią Marzeną Nowaczyk-Bajerską.
Pani Lidia Nowak poprowadziła wykład i warsztaty dotyczące fizjoterapii oraz treningu funkcjonalnego, natomiast pan doktor inżynier Mariusz Nowak przedstawił wykład pt.: „Komputerowy system sterowania w inteligentnych budynkach”. Uczniowie brali także udział w warsztatach z informatyki.
W czwartym dniu Szkolnego Tygodnia Kariery tj. 19 października najpierw uczniowie spotkali się z pośrednikami pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Mogilnie panem Patrykiem Tomaszewskim i panem Mariuszem Andruszczakiem. Następnie wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie pan Karol Ciesielski i pan Marcin Kuźlak poprowadzili dla uczniów zajęcia warsztatowe z chemii.
W ostatnim dniu Szkolnego Tygodnia Kariery uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu panią Alicją Heller oraz panem Wojciechem Janisiewiczem, którzy opowiadali o możliwościach pracy na rynku zagranicznym. Następnie młodzież spotkała się z przedstawicielami Centrum Debaty Międzynarodowej z Torunia panem Janem Wiśniewskim oraz panem Krystianem Chołaszczyńskim, którzy poprowadzili wykłady warsztatowe pt. „NATO na straży bezpieczeństwa Europy i Polski” oraz „Geopolityka i geostrategia Polski”. Dyrektor firmy Sanplast S.A. pan Rafał Woźniak oraz kierownik marketingu pani Małgorzata Hulisz przedstawili ścieżkę kariery, politykę kadrową oraz strukturę organizacyjną firmy.
Szkolny Tydzień Kariery przybliżył uczniom wiele zagadnień dotyczących między innymi prowadzenia własnego biznesu, struktury działalności firm różnych branż, rynku pracy, a także osobistego rozwoju, kariery zawodowej. Każdy znalazł coś dla siebie. Dzięki tym spotkaniom uczniowie poznali wiele nowych możliwości własnego rozwoju i mogą teraz lepiej planować „własną ścieżkę kariery”.
Projekt przygotował zespół nauczycieli: Małgorzata Konieczka, Karolina Przybylska, Krystian Guzik i Marek Kwiatkowski.
A oto wybrane wypowiedzi uczniów na temat „Szkolnego Tygodnia Kariery”, które najlepiej zobrazują to szkolne przedsięwzięcie:
Agata III c LO
Odkąd pamiętam, zawsze interesowała mnie chemia i eksperymenty, a wykład przeprowadzony przez PWSZ w Gnieźnie utrzymał mnie w przekonaniu, że jest to coś, z czym chcę wiązać przyszłość.
Patrycja III d LO
Według mnie Tydzień Kariery był świetną opcją na poznanie kilku kierunków i zarazem zapoznaniem się z kwalifikacjami na studia, cieszę się, że w naszej szkole takie wydarzenie było zorganizowane.
Julia III d LO
Spotkania zorganizowane w ramach Szkolnego Tygodnia Kariery były super pomysłem. Każdy uczeń mógł rozwinąć swoją wiedzę w danej dziedzinie, którą się interesuje. Wykłady te były również pomocne jeśli chodzi o dobór przyszłego zawodu, który chcemy wykonywać. Oby więcej takich spotkań!
Dominika III d LO
Moim zdaniem Tydzień Kariery był dosyć ważnym elementem dla nas, maturzystów. Byli ciekawi i wykształceni goście, którzy dosyć interesująco opowiadali o różnych rzeczach. Wysłuchaliśmy tematów historycznych, ale również dotyczących naszego społeczeństwa. Uważam, że takie Tygodnie Kariery powinny być organizowane częściej, a przed zaproszeniem gości powinno się spytać młodzieży, na jakie tematy chcieliby rozmawiać i o jakich tematach chcieliby słuchać. Myślę, że zainteresowanie z naszej strony byłoby jeszcze większe.
Izabela III d LO
Uważam, że piątkowe wykłady prowadzone przez doktorów z zakresu stosunków międzynarodowych dostarczyły mi nowej wiedzy oraz pomogły wykreować nieco bardziej zdanie na temat tego, co dzieje się na świecie pomiędzy Polską a innymi państwami. Natomiast reszta wykładów była mojej osobie zbytnio nieprzydatna, gdyż zazwyczaj dotyczyła rzeczy, którymi się nie interesuję.
Mikołaj III d LO
Tydzień temu mieliśmy szansę brać udział w spotkaniach dotyczących naszej przyszłej kariery, wykłady/spotkania były praktyczne oraz przydatne. Dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się więcej o pracy np. pielęgniarki, czy też informatyka. Z pewnością rady od przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy uchronią nas od bycia bezrobotnymi magistrami.
Martyna III e LO
Podczas Tygodnia Kariery podobało mi się spotkanie dotyczące pracy za granicą oraz o zawodach przyszłości.
Kuba III e LO
Podobała mi się tylko prezentacja Pana Ryszarda Kamassy i urzędniczek z Powiatowego Urzędu Pracy, ponieważ Pan Kamassa opisał nam swoją karierę i dał nam przydatne rady, a urzędniczki z PUP-u rzetelnie podały wszystkie ważne informacje o studiach, rynku pracy i kierunkach.
Mateusz IV TD
Najlepszym spotkaniem podczas „Szkolonego Tygodnia Kariery” było spotkanie z właścicielem firmy Freevolt. Prezentacja Pana Nowińskiego była bardzo interesująca, ponieważ zawierała ważne informacje dotyczące jego pracy oraz funkcjonowania firmy. Pan Nowiński potrafił zainteresować swoją osobą oraz udzielił nam ważnych informacji na temat prowadzenia i zakładania własnej działalności gospodarczej. To spotkanie wyróżniało się na tle innych.
Natalia IV TD
Najlepszym spotkaniem w Szkolnym Tygodniu Kariery było spotkanie z profesorem PWSZ w Gnieźnie dr inż. Zbigniewem Szymańskim. Pan Profesor starał się przybliżyć nam działanie światłowodów i przesyłania informacji w dzisiejszych czasach. Przedstawił nam porównanie starszych metod i działania światłowodu. Zaprezentował również kilka urządzeń służących do m.in. spawania światłowodów. To spotkanie było jednym z ciekawszych, również dzięki formule przekazywania nam wiedzy.
Wojtek IV TD
Moim zdaniem najbardziej interesującym spotkaniem było spotkanie z Panem Łukaszem Nowińskim z firmy Freevolt, ponieważ zobrazował w dużym stopniu, jakie doświadczenie można zdobyć, kontaktując się z wieloma ludźmi. Pokazał on jak łatwo dzięki własnemu zaangażowaniu rozpocząć swój biznes. Zobrazował, do czego należy się przykładać podczas okresu nauki, żeby w przyszłości nie mieć problemu z brakiem pieniędzy. Pan Łukasz Nowiński opowiedział o najważniejszych czynnikach, które wpływają na rozwój firmy oraz o swoich osiągnięciach.
Weronika IV TE
W czasie Szkolnego Tygodnia Kariery spotkałam się z przedstawicielami różnych firm i instytucji. Od zaproszonych gości oczekiwałam informacji dotyczącej założenia własnej działalności gospodarczej, a także informacji dotyczącej pożądanych kierunków studiów. Informacje te będą mi przydatne już wkrótce, kiedy będę podejmowała decyzje, które pokierują moją przyszłością. Ze Szkolnego Tygodnia Kariery przede wszystkim zapamiętam spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Torunia. Pracownicy tego Urzędu w ciekawy sposób opowiadali o pracy, którą możemy podjąć poza granicami kraju. Zaprezentowali ciekawą stronę internetową na ten temat oraz przestrzegali, nas młodych, przed niebezpieczeństwami związanymi z wyjazdem za granicę.
Marta IV TE
W zeszłym tygodniu w mojej szkole odbył się Tydzień Kariery. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa. Każdego dnia odbywały się wykłady. Najbardziej zaciekawiło mnie spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Mogilnie. W czasie spotkania nasi goście pokazali różne możliwości podjęcia pracy przez młodego człowieka oraz opowiedzieli nam o kilku formach dofinansowania, np. bon zasiedleniowy, o którym wielu uczniów nie miało pojęcia. Ta forma wsparcia bardzo mnie zainteresowała, ponieważ myślę o podjęciu pracy w innym mieście. Pracownicy PUP-u w Mogilnie chętnie odpowiadali na moje pytania, a ich odpowiedzi były bardzo konkretne. Uważam, że Tydzień Kariery to bardzo dobra inicjatywa podjęta przez moją szkołę.
ZESPÓŁ SZKÓŁ W MOGILNIE