18 grudnia 2017

Święto Czytania w Zespole Szkół w Mogilnie

14 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół w Mogilnie obchodzono Święto Czytania. Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży. W auli odbyło się wspólne czytanie „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa.

Happening został przeprowadzony z inicjatywy nauczycieli języka polskiego Kingi Gąski i Piotra Perzyny.

Na wstępie uczennice Agata Mikulska i Oliwia Kusz powitały dyrektora Zespołu Szkół pana Zbigniewa Grzechowskiego oraz wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli i uczniów. Prowadzące przybliżyły również dane statystyczne dotyczące poziomu czytelnictwa  w Polsce w ciągu ostatnich lat. Niestety nie są one optymistyczne – około trzech piątych Polaków nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. Literatura coraz częściej zastępowana jest tzw. rozrywką lżejszą. Niezwykle ważne staje się więc dziś propagowanie czytelnictwa, które rozwija wyobraźnię, pobudza do refleksji i wzbogaca zasób słownictwa.

Czytanie przepięknej historii o łamaniu najtwardszych serc i dostrzeżeniu prawdziwych wartości rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół pan Zbigniew Grzechowski.

Ponadto „Opowieść wigilijną” czytali uczniowie klas pierwszych: Agata Mikulska, Oliwia Kusz, Marcin Janus, Filip Turek, Marta Witkowska, Natalia Malicka, Zofia Barczykowska, Stanisław Łaganowski, Jakub Małecki, Piotr Bartoszek, Jakub Wiśniewski, Oskar Klimkiewicz i Jan Drzewiecki.

Uczniowie klas, którzy uczestniczyli w Święcie Czytania, mogli wysłuchać wzruszającej historii bogatego przedsiębiorcy Skrooge’a, który po śmierci swojego wspólnika Marleya i spotkaniu z trzema duchami zrozumiał istotę człowieczeństwa, umiejętność dzielenia się z innymi, a także dostrzegł sens świąt Bożego Narodzenia.

Święto Czytania w Zespole Szkół w Mogilnie