13 października 2022
X edycja Międzypowiatowego Konkursu Literackiego
„Na skrzydłach Pegaza”

12 października w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbyło się uroczyste podsumowanie X edycji Międzypowiatowego Konkursu Literackiego „Na skrzydłach Pegaza”. Wzięli w niej udział uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie, którzy zadebiutowali na łamach pokonkursowej antologii. W książce wydanej przez Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie przy wsparciu Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego znalazły się prace Mai Wiśniewskiej i Wiktorii Stefańskiej z klasy 2 d LO, Dominiki Tarnowskiej z klasy 3 b LO oraz absolwenta naszej szkoły Pawła Sparniuka.
Gości zgromadzonych w szubińskiej bibliotece powitał dyrektor placówki i zarazem inicjator oraz koordynator całego przedsięwzięcia pan Mirosław Rzeszowski: „Świętujemy dziesiąte wydanie zbioru prac pokonkursowych prozy i poezji amatorskiej mieszkańców szeroko pojętego regionu od Sadek i Mroczy przez Nakło, Szubin, Kcynię, Żnin aż po Mogilno. Przypomnę, że Pegaz po raz pierwszy wzniósł się ponad codzienność w 2010 roku. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ważna inicjatywa kulturalna, tak bardzo związana z książką i biblioteką, mogła istnieć przez dwanaście lat.” Pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu rozwijania swojej literackiej pasji, a także odwagi w dzieleniu się własną twórczością z innymi.

W gronie laureatów konkursu znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie. Dominika Tarnowska napisała opowiadanie pt. „Moc znamienia”, Wiktoria Stefańska wiersze pt. „Dzień, w którym odszedłeś” i „Ruiny tego zamku”, Maja Wiśniewska wiersze pt. „Kolce” i „Koniec”, a Paweł Sparniuk wiersze pt. „Gwiezdny szept”, „Wakacje” i „Umrzyjmy dziś więc cicho”. Niezmiernie cieszy fakt, że utwory młodych zdolnych twórców zostały wydane w almanachu „Na skrzydłach Pegaza”. Tym samym uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie mają już za sobą swój debiut literacki, co w tak młodym wieku jest ogromnym sukcesem. Warto dodać, że konkurs przeznaczony był nie tylko dla młodzieży, ale także dla osób dorosłych, również tych mających już na swoim koncie publikacje książkowe czy tomiki poezji. Tym bardziej cieszy fakt, że w tak znakomitym gronie znalazły się utwory Mai, Wiktorii, Dominiki i Pawła. Naszym laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich.

Opiekę merytoryczną nad uczniami biorącymi udział w konkursie sprawowali nauczyciele języka polskiego z Zespołu Szkół w Mogilnie: pan Piotr Perzyna i pani Kinga Gąska.
„Na skrzydłach Pegaza”