07 września 2021

4 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyło się Narodowe Czytanie. To ogólnopolska akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. Uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie w tym roku przedstawili zgromadzonej publiczności „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie pani Maria Kotlińska przywitała zgromadzonych gości oraz internautów śledzących transmisję na żywo, a także przybliżyła ideę Narodowego Czytania. Tradycyjnie odtworzono film, na którym Para Prezydencka czyta fragmenty utworu.

Dla uważnych słuchaczy zostały przewidziane nagrody. Pytania konkursowe zadawała publiczności pani Adrianna Radek, pracownik MBP w Mogilnie. Kostiumy z epoki przygotowała pani Lucyna Gmaj. O piękną scenografię zadbała Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie.

Głośne czytanie „Moralności pani Dulskiej” urozmaiciły elementy widowiska teatralnego. W rolę Pani Dulskiej wcieliły się Nikola Kozicka i Angelika Ciesielska. Jako Pan Dulski występował Marek Woźniak. Rola Zbyszka Dulskiego przypadła w udziale Hubertowi Chmielarczykowi i Kacprowi Sieleckiemu. Hesią Dulsą była Marika Łuczak, a Melą Dulską – Zuzanna Janus. Kwestie Juliasiewiczowej z Dulskich czytała Katarzyna Zwolińska, natomiast Lokatorki – Kinga Kuklińska. W rolę Hanki wcieliła się Sandra Kupś, a Tadrachowej – Katarzyna Kozłowska. Didaskalia czytali Paweł Sparniuk oraz Mateusz Maruszak.

Uczniów przygotowali pan Piotr Perzyna i pani Kinga Gąska, nauczyciele języka polskiego z Zespołu Szkół w Mogilnie.