25 maja 2017

Przyrodnicy z Zespołu Szkół w Mogilnie w Poznaniu

19 maja 2017 roku grupa uczniów z klas 1 a LO i 2 c LO o nachyleniu przyrodniczym odbyła wycieczkę na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz do poznańskiej Palmiarni. Wyjazd zorganizowała nauczycielka biologii pani Magdalena Jabłońska-Kowalska, opiekunami zaś byli pani Aleksandra Hurysz, pani Renata Lepsza oraz pan Adam Krasicki.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Natalii Rozwadowskiej, pracownika PAN pt.: „Komórki macierzyste” oraz wykładu prof. dr hab. Krzysztofa Szyflera pt.: „Spojrzenie genetyka na raka krtani”. Uczniowie mieli szansę rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu genetyki, nowoczesnych metod leczenia z użyciem komórek macierzystych, metod badań prowadzonych w Państwowej Akademii Nauk dotyczących komórek macierzystych oraz genetycznych uwarunkowań nowotworów krtani.

Po zakończonych wykładach odbyła się żywa lekcja botaniki w poznańskiej Palmiarni, która zawiera 17 tysięcy gatunków roślin i jest jedną z najstarszych w Europie. Przechodząc przez kolejne pawilony, uczniowie mieli okazję obserwować roślinność strefy umiarkowanej, subtropikalnej, tropikalnej, sukulenty Ameryki, roślinność kserofityczną i wodną oraz akwaria z różnorodnymi gatunkami ryb. Wycieczka pozostawiła w pamięci młodzieży mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Przyrodnicy z Zespołu Szkół w Mogilnie w Poznaniu