30 maja 2024

W  dniach 27 – 29 maja uczniowie z Zespołu Szkół w Mogilnie i Strzelnie uczestniczyli w wycieczce szkolnej przygotowanej przez Biuro Turystyki „Przygoda” w Inowrocławiu. Ten trzydniowy wyjazd dał możliwość poznania kultury i historii państwa litewskiego, zwiedzania ciekawych obiektów związanych z II wojną światową i miejsc kultu w północno-wschodniej Polsce oraz podziwiania krajobrazów Warmii i Mazur.

Pierwszym punktem wycieczki był Gierłoż – Kwatera Hitlera nazwana przez samego przywódcę III Rzeszy „Wilczym Szańcem”. Zwiedzający wysłuchali ciekawych opowiadań przewodnika o życiu i funkcjonowaniu obiektu złożonego głównie z potężnych żelbetonowych bunkrów.

Drugi dzień wycieczki to wyjazd do naszego sąsiedniego państwa – na Litwę. Głównym punktem zwiedzania było Wilno. Udało się odwiedzić cmentarz na Rosie, zobaczyć Ostrą Bramę, katolickie i prawosławne świątynie, miejsca pobytu naszego wieszcza narodowego, Uniwersytet i Stare Miasto. Kolejny punkt podróży to mała miejscowość Troki, gdzie cała grupa mogła zachwycać się widokiem malowniczo położonego zamku krzyżackiego i karaimską architekturą wśród klimatycznych uliczek tej osady.

Ostatni dzień wyjazdu to podziwianie urokliwych miejsc kultu, takich jak Sanktuarium w Studzienicznej oraz mazurskich i podlaskich kurortów wypoczynkowych, takich jak Mikołajki i Augustów. Dużą atrakcją był godzinny rejs gondolami po jeziorze Niecko i Białym.

Opiekę nad uczniami sprawowała pani Renata Lepsza i Emilia Jankowska z ZS w Mogilnie oraz pani Katarzyna Latek z ZS w Strzelnie.

Gierłoż – Wilno – Troki – Augustów