DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft

Kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”

Tradycyjnie uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie już kolejny raz włączają się w kampanię społeczną „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. W środę 12.10.2022 r. młodzież z klas II TEBD, II TRG, I TG oraz I e LO spotkała się z panią Katarzyną Głowacką, która przyjechała do nas z psem przewodnikiem o imieniu Marat.

Pani Katarzyna Głowacka jest osobą niewidomą, a pies pomaga jej w codziennym życiu. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu, który ukazywał bariery, z jakimi spotykają się niewidomi oraz prezentował sposoby udzielania im pomocy.

Z opowieści pani Kasi uczniowie dowiedzieli się, jak osoby niewidome czytają książki, jak piszą i rysują oraz jak radzą sobie w codziennym życiu. Uczniowie mieli też możliwość zapoznać się ze sprzętem, którym niewidomi i słabowidzący się posługują, np. linijki, książki, telefon, tabliczki do pisania.

Największe jednak zainteresowanie i zachwyt budził pies przewodnik. Młodzież dowiedziała się, jak ważną rolę odgrywa on w życiu osoby niepełnosprawnej. Marat zaprezentował szereg umiejętności, które ułatwiają życie osobie niewidomej.

W dzisiejszej, trudnej rzeczywistości potrzebna jest empatia i tolerancja, zrozumienie, zauważenie potrzeb innego człowieka. Mamy nadzieję, że to spotkanie było dla naszych uczniów ważną lekcją życia społecznego.

21 października 2022