03 października 2017

#komórkomania

 

28 września br. w Zespole Szkół w Mogilnie odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Organizatorem akcji z ramienia fundacji DKMS była nauczycielka biologii Pani Magdalena Jabłońska-Kowalska, wolontariuszami: pielęgniarka Pani Grażyna Habel oraz uczennice Dominika Derdowska z kl. III d LO, Dominika Maciejewska z kl. III d LO, Paulina Lorczak z kl. III a LO, Oliwia Sobiesiak z kl. III a LO, Julia Przybysz z kl. III a LO, Karolina Maciejewska z kl. II a LO, Karolina Szajda z kl. II a LO oraz Aleksandra Osika z kl. II a LO.

 

Akcja ukierunkowana była na poszukiwanie genetycznych bliźniaków dla ludzi chorujących na nowotwory krwi, czyli białaczki. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jedynie 25% pacjentów znajduje bliźniaka genetycznego w rodzinie, 75% zdanych jest na dawców niespokrewnionych. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 1 do 20 tysięcy. To właśnie sprawia, że poszukiwania są trudne i nie wszyscy pacjenci znajdują swojego bliźniaka genetycznego. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie genetycznego bliźniaka. Dlatego tak ważne jest, aby do grona dawców dołączyły nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

W naszej szkole, w czasie przeprowadzonej akcji, zarejestrowało się 59 osób, co jest ogromnym sukcesem – powiedziała Pani Magdalena Jabłońska-Kowalska, organizator akcji.

 

#komórkomania

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE