21 listopada 2022

Konferencja naukowa pt. „Inwazja Rosji na Ukrainę – ocena Konfliktu”

W dniu 18 listopada uczniowie klasy I c LO z Zespołu Szkół w Mogilnie wzięli udział w konferencji naukowej pt. „Inwazja Rosji na Ukrainę – ocena konfliktu”. Organizatorem spotkania był Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Nauk Stosowanych w Gnieźnie.

Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać czterech wystąpień specjalistów, jak również zadawać pytania i brać udział w dyskusjach. Pierwszy wykład dotyczył „Działań rosyjskich i amerykańskich służb specjalnych przed i w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę” i został wygłoszony przez płk. rez. Macieja Matysiaka b. z-cę Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Drugie wystąpienie pani dr. Agnieszki Bryc zatytułowane było „Ukraina skazana na rosyjską agresję? Wielkoruskie DNA Putina”. Została w nim pokazana droga prezydenta Federacji Rosyjskiej do władzy i kremlowska polityka stosowana względem sąsiadów. Duże poruszenie wzbudziła również prelekcja red. Jarosława Kosiszewskiego z portalu www.new.org.pl zatytułowana „Internet w nowoczesnym konflikcie. Otwarte źródło informacji, dezinformacji oraz walki o serca i umysły”. Ostatnie wystąpienie gen. bryg. rez. pilota Tomasza Drewniaka poświęcone było ocenie taktyki wojennej stosowanej przez rosyjskich pilotów (pt. „Rosyjska taktyka prowadzenia operacji lotniczych oraz operacji wsparcia dla Ukrainy w Polsce”).

Uczniowie z klasy I c LO mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji wiedzy o społeczeństwie oraz historii najnowszej pod opieką pani Renaty Lepszej i Iwony Ciesielskiej.

Konferencja naukowa pt. „Inwazja Rosji na Ukrainę – ocena Konfliktu”