11 czerwca 2022

Nadchodzący koniec roku szkolnego to między innymi okres podsumowywania dotychczasowej pracy w międzynarodowych projektach eTwinning, w których biorą udział także uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie.

ETwinning jest unijnym programem objętym patronatem Komisji Europejskiej. W jego ramach tworzy się społeczność uczniów i nauczycieli z krajów europejskich (i nie tylko), którzy współpracują nad różnymi projektami, rozwijając między innymi znajomość języków obcych i nawiązując kontakty z rówieśnikami z kraju i zagranicy. Prace projektowe odbywają się przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych, m. in. na specjalnej platformie TwinSpace.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie brali udział w dwóch projektach związanych z językiem niemieckim, których kontynuacja planowana jest także po wakacjach. Pierwszy z nich, zainicjowany przez naszą szkołę, nosi tytuł Uns verbindet die deutsche Sprache (Łączy nas język niemiecki). Partnerem i współzałożycielem projektu jest szkoła z Islahiye z prowincji Gaziantep w Turcji (İslahiye Opet Anadolu Lisesi). Do wykonanych już projektowych zadań należało między innymi wzajemne zapoznanie się poprzez platformę Padlet oraz wymiana listów pisanych w język niemieckim. Uczniowie dzielili się informacjami na temat swoich krajów i miast, zasad panujących w szkołach, do których uczęszczają czy zainteresowań. Przyświecająca wszystkim ciekawość świata spowodowała, że listów oczekiwano z niecierpliwością, a ich odbiór sprawiał niemałą radość. Kolejną aktywnością w projekcie będzie spotkanie uczestników w ramach wideokonferencji. W projekcie biorą udział: Nicola Banaszak (3B LOP), Wiktoria Fredyk (3B LOP), Agata Knast (3C LOP), Joanna Kobielska (2A LOP), Julia Lesicka (3B LOP), Nikola Nowak (2A LOP), Weronika Polanowska (3C LOP), Anna Rogalska (3B LOP), Iwona Sucholas (3B LOP), Martyna Wojtasińska (2A LOP).

Grupa uczniów klas pierwszych dołączyła także do projektu pt. Was sagen deine Wolken? (Co mówią twoje chmury?) założonego m.in. przez szkołę z tureckiej miejscowości Bornova w prowincji Izmir (Bornova Anadolu Lisesi). Jednym z zadań w projekcie jest współtworzenie albumu i wystawy, które będą prezentowały ciekawe chmury sfotografowane przez uczniów i opisane krótko w języku niemieckim. W prace w ramach tego projektu zaangażowali się dotąd następujący uczniowie naszej szkoły: Julianna Czerwiec (1C LO), Agata Gryboś (1C LO), Alicja Kozerska (1C LO), Zofia Koziej (1C LO), Magdalena Wełniak (1D LO), Maciej Wierzbicki (1D LO).

Koordynatorką pracy w ramach projektów oraz założycielką projektu Uns verbindet die deutsche Sprache jest p. Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz.

MIĘDZYNARODOWE PROJEKTY ETWINNNING