29 marca 2023

24 marca 2023 r. w wielu instytucjach edukacyjnych i kulturalnych na całym świecie miało miejsce publiczne czytanie fragmentów ,,Eneidy” Wergiliusza w ramach międzynarodowego Festiwalu Łaciny i Greki, który organizowany jest corocznie w Lyonie we Francji i koncentruje się zawsze wokół wybranego wybitnego dzieła kultury antycznej. Wydarzenie służy przybliżaniu i zachowywaniu dziedzictwa starożytnych Grecji i Rzymu. Zespół Szkół w Mogilnie postanowił dołączyć do tej inicjatywy, zwłaszcza, że fragmenty ,,Eneidy” to także jedna z pozycji lekturowych dla uczniów realizujących rozszerzony program nauczania języka polskiego.

Czytanie odbyło się w szkolnej auli w obecności zebranej widowni. Pan Piotr Perzyna wygłosił krótki wykład na temat Wergiliusza i jego eposu. Następnie pani Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz odczytała wstępne wersy ,,Eneidy” w języku oryginału, tj. po łacinie, po czym oddała głos uczniom, którzy z podziałem na role przedstawili fragmenty księgi IV, prezentującej losy związku Eneasza i kartagińskiej królowej Dydony. Lektorzy wykazali się bardzo dużym talentem recytatorsko-aktorskim, a byli to (w kolejności występowania): Hubert Rybczyński z kl. III B LO, Weronika Kukurenda z kl. I A LO, Weronika Poturalska z kl. II B LO, Adrian Staszak z kl. IV TE/TBDG, Marika Łuczak z kl. III C LO , Amelia Szymańska z kl. II C LO, Iga Łuczka z kl. II B LO, Kacper Bautz z kl. IV TBDP. Uczniów przygotowali nauczyciele p. Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz i p. Piotr Perzyna. Występ uwiecznił w formie nagrania oraz fotorelacji p. Marek Kwiatkowski. Nad prezentacjami multimedialnymi i nagłośnieniem czuwali uczniowie klasy I TIA – Grzegorz Budniak i Piotr Bartkowiak.

Dziękujemy i gratulujemy! Razem byliśmy częścią ciekawego i ważnego wydarzenia!

Link do całego występu: https://www.youtube.com/watch?v=_FRcR7sQLEM

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ŁACINY I GREKI Z UDZIAŁEM ZESPOŁU SZKÓŁ W MOGILNIE. CZYTANIE FRAGMENTÓW ,,ENEIDY” WERGILIUSZA