19 grudnia 2023

Już po raz kolejny Zespół Szkół w Mogilnie zaangażowany jest w międzynarodową współpracę w ramach inicjatywy eTwinning objętej patronatem Komisji Europejskiej. Jest do doskonała możliwość do tego, by młodzież, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, mogła poprzez wspólne działania z rówieśnikami z innych krajów rozwijać swoje kompetencje językowe, interkulturowe, organizacyjne czy interpersonalne. W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów z klasy 1A LO pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego p. dr Magdaleny Karamuckiej-Marcinkiewicz realizuje projekt pt. MARKUS REIST DURCH EUROPA - Deutsch mit Spaß lernen. Uczniowie współpracują z młodzieżą ze szkół z Francji, Grecji, Słowenii, Szwecji, Turcji i Włoch. Założycielkami projektu są p. Giulia Bianchi i p. Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz.

W pierwszym semestrze uczniowie realizowali kilka zadań, które służyły między innymi lepszemu wzajemnemu poznaniu się uczestników projektu. Jednym z zadań było przygotowanie krótkiego filmu, w którym każda z grup prezentuje w języku niemieckim swoją szkołę i system szkolnictwa w danym kraju. Z ogromną dumą i radością przedstawiamy efekt pracy reprezentantów naszej szkoły: https://youtu.be/d-9mq9334_0?si=Vkgs3GzyQcMnzkbj. Uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Lektorami w filmie byli: Michalina Siemczyk, Julia Lorczak, Iga Linke, Oliwia Mikuła, Marcel Łuczkowiak, Joanna Kubasik. W nagraniu wystąpili ponadto: Kinga Owczarzak, Antoni Romanowski, Jasmina Kaczorowska, Julia Jastrzębska, Weronika Kuczyńska, Maja Laskowska, Wiktor Pieczyński, Oliwia Skonieczna. Film nie powstałby jednak bez nieocenionej pomocy p. Marka Kwiatkowskiego, który całość nagrał, uzupełnił dodatkowym materiałem i zmontował, za co serdecznie dziękujemy. Sam proces nagrywania, przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu, był również bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów.

Poza zadaniami projektowymi grupy przesłały do siebie nawzajem kartki ze świątecznymi i noworocznymi życzeniami zapisanymi w języku niemieckim. Uczniowie wykonywali kartki samodzielnie.

Serdecznie gratulujemy uczniom sukcesów w dotychczasowych działaniach, a po świętach wracamy do współpracy i realizacji kolejnych zadań.

Międzynarodowy projekt eTwinning w Zespole Szkół w Mogilnie