10 czerwca 2023

Uczniowie z klasy 2 d LO, 3 a LO i 3 b LO z Zespołu Szkół w Mogilnie 6 czerwca br. brali udział w minikonferencji naukowej zorganizowanej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej przez Zakład Retoryki, Pragmalingiwstyki i Dziennikarstwa na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Uczniów powitała prof. UAM dr hab. Agnieszka Kula kierowniczka Zakładu Retoryki Pragmalingiwstyki i Dziennikarstwa wraz ze studentami. Młodzież z Mogilna mogła podziwiać wystawę „Type&Roll. Skrojone na miarę, prezentuje projekty liternicze i typograficzne autorstwa Krzysztofa Kochnowicza, Macieja Majchrzaka, Roberta Jarzeca i Szymona Sznajdera”, która została otworzona zaledwie dzień wcześniej. To przedsięwzięcie zorganizowane przez Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kuratorką wystawy jest prof. UAM dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss (Instytut Filologii Polskiej UAM).

 

Następnie uczniowie zostali zapoznani z historią Collegium Maius oraz oprowadzeni przez panią prof. UAM dr hab. Agnieszkę Kulę po zabytkowym gmachu. Zobaczyli skrzydło budynku, w którym mieszczą się władze uczelni, pokonali kręte korytarze i liczne klatki schodowe, odwiedzili Pasaż Stanisława Barańczaka – znakomitego teoretyka literatury, poety, tłumacza i krytyka literackiego, który był związany z poznańską uczelnią. Zobaczyli także nowy budynek, w którym mieści się wydziałowa biblioteka im. prof. dr hab. Józefa Tomasza Pokrzywniaka – historyka literatury i wybitnego znawcy oświecenia, który był dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz inicjatorem powstania biblioteki.

 

Po zwiedzaniu młodzież udała się do Salonu Mickiewicza, który pełni funkcję sali Rady Wydziału oraz jest miejscem, gdzie odbywają się obrony plac dyplomowych i doktoranckich, by wziąć udział w minikonferencji naukowej przygotowanej specjalnie dla uczniów Zespołu Szkół w Mogilnie. Młodzież została zaproszona na to spotkanie przez kierowniczkę Zakładu Retoryki Pragmalingiwstyki i Dziennikarstwa prof. UAM dr hab. Agnieszkę Kulę. Studenci przygotowali prelekcje, a następnie chętnie odpowiadali na pytania uczniów. Agata Nadrowska przygotowała prezentację Nieśmiertelny Wojewódzki – słowo o talk-show w Polsce. Przybliżyła młodzieży sylwetkę Kuby Wojewódzkiego i przeanalizowała jego sposoby prowadzenia programu, ale także opowiedziała o rozwoju telewizji i formatach typu talk-show. Oliwia Górska wygłosiła prelekcję: Skąd wiesz, co się naprawdę wydarzyło? Narracje medialne i obrazy rzeczywistości. Podczas swojego wystąpienia zwróciła szczególną uwagę na fake newsy. Aleksandra Herudzińska zaprezentowała temat: Wolność wyboru? O decyzjach nadawców i odbiorców w mediach informacyjnych, natomiast Jan Prill mówił o fenomenie clickbaitu, odwołując się do różnych sposobów wprowadzania czytelnika w błąd oraz do własnych badań w tym zakresie.

 

Następnie studentki z Naukowego Koła Kultury Medialnej „PRojektor” opowiedziały o studiowaniu i prowadzonym przez nich portalu „Kto pytał?”. Prof. UAM dr hab. Agnieszka Kula zapoznała uczniów z Zespołu Szkół w Mogilnie z ofertą dydaktyczną uczelni i pokazała przykłady nowo utworzonych kierunków, które mogą zainteresować przyszłych absolwentów szkoły średniej.

Wyjazd był bez wątpienia doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu nowych mediów, a także dobrym impulsem dla licealistów, by powoli zaczynali myśleć o wyborze swojej przyszłej ścieżki edukacyjnej.

 

Opiekunami były panie: Kinga Gąska, Ilona Witczak-Lasecka i Iwona Ciesielska.

 

 

 

Minikonferencja naukowa w Instytucie Filologii Polskiej UAM

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE