12 listopada 2022

10 listopada 2022r. w Zespole Szkół w Mogilnie uroczyście świętowano 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali uroczysty apel połączony z koncertem pieśni patriotycznych.

Prowadzące uroczystość uczennice Agata Murkowska i Zofia Koziej powołując się na uchwałę sejmową podkreśliły, że 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

Bliższy rys historyczny trudnej drogi do wolności w formie prezentacji multimedialnej przedstawili uczniowie klasy I TBD Inga Superczyńska i Jakub Chojnacki. Mówiący zaznaczyli, że w 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy. Spowodowane to było trzema rozbiorami, podczas których Rosja, Prusy i Austria podzieliły między siebie terytorium Rzeczypospolitej. Trudna droga od upadku do wolności trwała 123 lata, ale w końcu nadeszła upragniona wolność. W tej części uroczystości cała społeczność szkolna została zaproszona do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego oraz „Roty” Marii Konopnickiej.

Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół pan Zbigniew Grzechowski, który zwrócił się do młodzieży, by pamiętali o tym, że wolność i niepodległość nie tylko zostały nam dane raz na zawsze, ale zadane, by wartości te nieustannie w sobie pielęgnować. Każdy moment życia stawia nas w sytuacjach, kiedy poczucie tożsamości narodowej jest świadectwem bycia Polakiem. Dyrektor podkreślił, że jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą naród ukraiński zmaga się z brutalną wojną, w której giną nie tylko żołnierze, ale i ludność cywilna.

Ostatnią częścią uroczystości był koncert pieśni patriotycznych. Młodzież zaprezentowała utwory utożsamiane z legionami, pierwszą i drugą wojną światową oraz zaśpiewała uniwersalne pieśni, które odnosiły się do rozumienia przez współczesnych wolności i niepodległości. Koncert dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, wywołał duży pozytywnych emocji i odczuć.

W program zaangażowali się uczniowie: prowadzący: Nicola Banaszak IV b LO, Zofia Koziej II c LO, Agata Murkowska II c LO: prezentacja multimedialna: Inga Superczyńska I TBD, Jakub Chojnacki I TBD; śpiew: Jagoda Kujawa I a LO, Maja Ratka I c LO, Gabriela Nalazek I TE, Julia Gawron II c LO, Weronika Witulska I TBD, Amelia Włodarska I a LO, Nicola Czerwińska IV a LO, Tina Skowron II c LO, Antonina Wojtczak kl. I a LO, Angelika Ciesielska IV b LO; obsługa techniczna: Piotr Bartkowiak I TIa i Grzegorz Budniak I TIa.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele: Renata Lepsza, Emilia Jankowska, Piotr Perzyna i oprawę techniczną odpowiedzialny był Marcin Król.

Link do zdjęć:

Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Mogilnie