Zespół  Szkół w Mogilnie włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

Dla mogileńskiej społeczności uczniowskiej już początek roku szkolnego przyniósł sporo ciekawych wyzwań i nowych działań, a wszystko to w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Już od września na lekcje historii mogą przynosić pamiątki z rodzinnych albumów (zdjęcia, dokumenty), które wzbogacą szkolną wystawę pt. „Mogileńskie drogi do wolności”. Będzie to również świetna okazja do przeprowadzenia wywiadu rodzinnego o swoich przodkach, którzy mogli być świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski – jej powrotu na mapę polityczną Europy po 123. latach niewoli.

4 października 2018 r. odbędzie specjalna wycieczka do Warszawy. Młodzież zwiedzi takie miejsca jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Powązki, Starówka – Barbakan, Trakt Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski z przewodnikiem, pomnik Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyć w niej będzie grupa 45 uczniów z Zespołu Szkół w Mogilnie. Osoby te zaangażują się w organizację szkolnego apelu upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości. Uczestnikami wycieczki są ponadto uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce przedmiotów humanistycznych lub sukcesy w konkursach historycznych.

W dniu 5 października 2018 r. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zmierzą się w biegu przełajowym „Cross Niepodległości”. Trasa zostanie wyznaczona na obszarach zieleni i łąk biegnących w Mogilnie między ulicą 11 Listopada a Padniewską.  Uczestnicy biegu zostaną podzieleni na różne kategorie wiekowe i będą mieli do pokonania różne dystanse. Na każdego zawodnika czeka pamiątkowy medal i specjalna naklejka z wizerunkiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości.

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości planuje się zorganizowanie apelu połączonego z sesją naukową,  podczas której przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu zaprezentują dwa wykłady o trudnych drogach Polski do upragnionej wolności. Po apelu i części naukowej zostanie otwarta wystawa poświęcona bohaterom naszej małej ojczyzny, czyli miasta i okolic Mogilna, którzy przyczynili się do budowania niepodległej Polski. Pan dr Jacek Kubiak przedstawi w wykładzie postać księdza Piotra Wawrzyniaka – działacza, społecznika, postaci historyczne,j o której z pewnością chociaż raz słyszał każdy mieszkaniec Mogilna. Na sesję naukową i uroczyste otwarcie wystawy zaproszone zostaną delegacje ze szkół powiatu mogileńskiego, przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Seniorów Ziemi Mogileńskiej im. hm. Leona Niewiadomskiego, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Mogileńskiego Domu Kultury. Ta uroczystość będzie miała miejsce w dniu 12 listopada w auli Zespołu Szkół w Mogilnie.

W ramach świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czeka nas wiele atrakcji, które z pewności wywołają sporo pozytywnych emocji, ale i wzruszeń. Przecież to właśnie dzięki naszym wielkim  przodkom – bohaterom dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021.