w roku szkolnym 2020/2021

SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2020/2021 DLA UCZNIÓW KLAS I i II PO SZKOLE PODSTAWOWEJ

Nowe media nie mają przed nimi tajemnic

#zsmogilno #uam

Grupa czterdziestu dwóch uczniów z Zespołu Szkół w Mogilnie 6 marca br.  wzięła udział w konferencji naukowej „Media i konteksty” zorganizowanej przez Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie odwiedziła zabytkowy budynek Collegium Maius, by wziąć udział w wykładach przygotowanych dla licealistów przez studentów I roku 2. stopnia filologii polskiej ze specjalności dziennikarstwo i PR. Organizatorem przedsięwzięcia z ramienia uczelni była pani profesor UAM dr hab. Agnieszka Kula, kierowniczka zakładu Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa działającego w Instytucie Filologii Polskiej.

Uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę odgrywają hasztagi w komunikacji sieciowej, jak ważna jest mowa ciała w mediach (zarówno z perspektywy polskiej jak i chińskiej), dlaczego filmy commentary cieszą się coraz większą popularnością, a także co to jest clickbait. Prelegenci przeanalizowali zabiegi chętnie wykorzystywane przez nowe media. Omówili sposoby na przyciąganie uwagi odbiorcy, zwiększanie zasięgów posta czy budowanie autorytetu. Konferencja odbywała się w salonie Mickiewicza, czyli miejscu, w którym organizowane są np. rady wydziału.

Młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie mogła zobaczyć, jak wygląda nauka na uczelni wyższej i czym zajmują się studenci filologii polskiej, którzy chcą kształcić się w zakresie dziennikarstwa oraz kreowania wizerunku. Dodatkowo uczniowie mieli okazję do uczestniczenia w dyskusjach związanych z prezentowanymi zagadnieniami.

Dopełnieniem dnia był udział w seansie filmowym. Młodzież obejrzała premierowy film Jana Komasy pt.: Sala samobójców. Hejter, który również dotyczył zagadnień związanych z mediami społecznościowymi, hejtem i zagrożeniami, jakie czyhają na użytkowników internetu.

Organizatorem wyjazdu była pani Kinga Gąska, a opiekunami pani Iwona Ciesielska i pan Marek Kwiatkowski, który zadbał o oprawę foto-video wycieczki.

19 marca 2020