27 marca 2024
Joanna Kobielska uczennica kl. IV a LO z Zespołu Szkół w Mogilnie zakwalifikowała się do etapu centralnego XXXVI Olimpiady Filozoficznej.

Dyrektor szkoły pan Zbigniew Grzechowski pogratulował zdolnej uczennicy dotychczasowych osiągnięć i życzył powodzenia na ogólnopolskim i międzynarodowym etapie olimpiady.

Droga do finału rozpoczęła się od etapu szkolnego, podczas którego Asia przedstawiła wnikliwą rozprawę na temat Wiedza a człowiek, czyli jaki jest cel uprawiania filozofii. Praca ta uzyskała 27 p. na 30 możliwych i decyzją komitetu okręgowego uczennica została zakwalifikowana do kolejnego etapu olimpiady.
Etap okręgowy składał się z dwóch części. Pierwsza, pisemna część odbyła się 13 stycznia w Toruniu w Instytucie Filozofii UMK. Joanna napisała pracę, w której punktem wyjścia był cytat Michela Foucault z Kim jest autor?: „W pisaniu nie chodzi o objawienie lub uwznioślenie gestu pisania, nie chodzi też o przyszpilenie podmiotu w języku. Chodzi natomiast o otwarcie przestrzeni, w której piszący podmiot nieustannie znika.”. Następnie rozwiązała test składający się z zadań otwartych i wielokrotnego wyboru.

Dzięki dużej wiedzy, oczytaniu i umiejętności prowadzenia wywodu filozoficznego uczennica została zakwalifikowana do drugiej części etapu okręgowego, czyli do etapu ustnego, który odbył się 27 stycznia. Podczas niego Joanna musiała odpowiedzieć na pytania komisji dotyczące Arystotelesowskiej etyki cnót i filozofii Hegla oraz rozwiązać zagadnienie problemowe. Decyzją Komitetu Okręgowego uczennica została rekomendowana do etapu centralnego.

7 marca Komitet Główny OF ogłosił listę osób zakwalifikowanych do etapu centralnego. Tym samym Joanna Kobielska oficjalnie została zakwalifikowana do etapu centralnego olimpiady, który odbędzie się 6 kwietnia br. w Warszawie. Zdolna uczennica zdecydowała się także wziąć udział w eliminacjach do Międzynarodowej Olimpiady Filozoficznej. 25 marca dyrektor szkoły pan Zbigniew Grzechowski pogratulował Joannie dotychczasowych sukcesów i życzył powodzenia w kolejnych olimpijskich zmaganiach.

W przygotowaniach do olimpiady wspiera Asię pani Kinga Gąska.

Olimpiada Filozoficzna