w roku szkolnym 2019_2020

INSTRUKCJA INSTALACJI

ZESPÓŁ SZKÓŁ          W MOGILNIE

Pamięci mgr Zofii Krzemień

Dnia 12 maja 2018 r. w Gnieźnie miała miejsce uroczystość odsłonięcia nowego nagrobka śp. Zofii Krzemień na Cmentarzu Parafialnym św. Krzyża w Gnieźnie. Była to okazja do wyjątkowego spotkania absolwentów Technikum Ekonomicznego w Mogilnie rocznika 1966.

Absolwenci: Andrzej Baranowski, Mieczysław Bukowski, Krystyna Ciesielska,  Michał Fritzkowski, Romuald Jankowski, Paweł Jasiński, Józef Jędrzejewski, Józef Joszko, Edward Klecha, Tadeusz Kranz, Krystyna Krawiec, Marek Nikodem, Jan Suliński, Waldemar Śmigielski, Walenty Tomaszewski, Anna Urbanowska (Wszołek) postanowili ufundować swojej wychowawczyni pani mgr Zofii Krzemień nowy nagrobek na Cmentarzu Parafialnym św. Krzyża w Gnieźnie.

Śp. Zofia Krzemień urodziła się 27 czerwca 1912 r. w Stryju (obecnie Ukraina). Pochodziła z inteligencji pracującej, jej ojciec był magistrem farmacji. W czerwcu 1938 r. ukończyła Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie, Wydział Humanistyczny o specjalności filologia polska. W czasie wojny  pracowała w Centrali Rybnej we Lwowie jako sekretarka oraz zaangażowała się w tajne nauczanie języka i literatury polskiej. Jej mąż Roman  Krzemień zginął prawdopodobnie w Katyniu. Po zmianie granic Polski z matką, siostrą i siostrzeńcem przeniosła się do Łańcuta, a potem do Białogardu i Gniezna, gdzie mieszkała i pracowała. Następnie podjęła pracę jako nauczyciel języka polskiego w Technikum Ekonomicznym w Mogilnie. W dzisiejszym Zespole Szkół w Mogilnie pracowała od 1953 r. do emerytury. Zmarła 14 października 1982 r. w Gnieźnie.

Jak wspominali swoją wychowawczynię jej wychowankowie, była dla nich prawdziwym darem losu, pedagogiem mądrym i sprawiedliwym, osobą o dużej wiedzy, dzięki której poznawali uroki polskiej literatury i języka.

W spotkaniu na cmentarzu w Gnieźnie, a potem w restauracji Qurnik w Trzemesznie brali udział także zaproszeni goście: Danuta i Roman Lesikowscy, Maria Majewska, Stanisław Krysztofiak oraz Halina Wesołowska – przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół w Mogilnie. To niecodzienne wydarzenie zostanie na długo w pamięci  uczestników spotkania.

21 maja 2018