DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

NA ROK SZKOLNY 2021/2022

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Profilaktyka nowotworowa

25 maja br. grupa uczniów z klasy 2 b LO, 2 d LO i 1 a LO brała udział w zajęciach prowadzonych w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy młodzieży z zakresu profilaktyki oraz diagnostyki chorób nowotworowych.

Wykład poprowadził dr n. med. pan Tomasz Mierzwa. Omówił skalę zachorowań na choroby nowotworowe. Na świecie rozpoznaje się 14,1 mln nowotworów rocznie, natomiast w Polsce odnotowuje się 155 tys. zachorowań rocznie. Wśród mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuc, natomiast wśród kobiet raka piersi. Co ważne, na pierwszym miejscu pod względem śmiertelności aktualnie wymienia się raka płuc.

Lekarz wskazał wiele czynników ryzyka, szczególną uwagę poświęcając tym, na które można mieć wpływ. Niezwykle istotna jest profilaktyka, regularne badania i korzystanie z programów profilaktycznych dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym. Dużą rolę odgrywa wyeliminowanie zachowań ryzykownych, w tym m.in. unikanie tytoniu, alkoholu oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.

Po obejrzeniu filmu instruktażowego i omówieniu go przez pana doktora Tomasza Mierzwę nastąpiła druga, praktyczna część spotkania. Uczennice na fantomach ćwiczyły umiejętność wykrywania nieprawidłowych zmian w ludzkim ciele: guzków oraz powiększonych węzłów chłonnych. Organizatorem wyjazdu była pani Agata Winkiel, a opiekunem pani Kinga Gąska.

28 maja 2018