29 października 2018

Rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych zakończona sukcesem

 

24 października br. w Zespole Szkół w Mogilnie odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Organizatorem akcji z ramienia fundacji DKMS była nauczycielka biologii Pani Magdalena Jabłońska-Kowalska, wolontariuszami  pielęgniarka Pani Grażyna Habel oraz uczennice z klasy  III a LO: Karolina Maciejewska, Karolina Szajda, Aleksandra Osika, Marianna Maciuszek, Marika Furmańczyk, Luiza Woźniak, Natalia Kubiak, Natalia Zwolanowska, Marietta Podbielska oraz z klasy 2 b LO: Honorata Nowak i Dagmara Olejnik.

 

            Akcja ukierunkowana była na poszukiwanie genetycznych bliźniaków dla ludzi chorujących na nowotwory krwi, czyli białaczki. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych        od niespokrewnionego dawcy.

Jedynie 25% pacjentów znajduje bliźniaka genetycznego w rodzinie, 75% zdanych jest    na Dawców niespokrewnionych. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 1do 20 tysięcy. To właśnie sprawia, że poszukiwania są trudne i nie wszyscy pacjenci znajdują swojego bliźniaka genetycznego.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych        na znalezienie genetycznego bliźniaka. Dlatego tak ważne jest, aby do grona dawców dołączyły nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

W Zespole Szkół w Mogilnie, w czasie przeprowadzonej akcji, zarejestrowały się 43 osoby, co jest ogromnym sukcesem.

Rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych zakończona sukcesem

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE