Sesja naukowa i odsłonięcie wystawy w Zespole Szkół w Mogilnie
16 listopada br. w Zespole Szkół w Mogilnie odbyła się uroczysta sesja historyczna poświęcona trudnym drogom Polaków do wolności. Towarzyszyło jej odsłonięcie wystawy pt.: „Mogileńskie drogi do wolności”.
Zespół Szkół w Mogilnie w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” przygotował szereg działań. Kolejnym przedsięwzięciem była sesja naukowa. Prowadzili ją uczniowie z Samorządu Uczniowskiego Filip Turek i Marcelina Winkiel. Pan Zbigniew Grzechowski dyrektor Zespołu Szkół w Mogilnie wygłosił okolicznościowe przemówienie, podczas którego powitał zaproszonych gości i przypomniał, jak ważne dla społeczności uczniowskiej są obchody związane z 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W uroczystościach uczestniczyli między innymi: pani Monika Laskowska starszy wizytator w Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, pan Leszek Duszyński Burmistrz Mogilna, pan Adam Kowalski prezes Rodziny Katyńskiej Ziemi Mogileńskiej, druh Jerzy Lipiński komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów Ziemi Mogileńskiej im. Leona Niewiadomskiego wraz z przedstawicielami Kręgu, pani Danuta Krajewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie oraz dyrektorzy i opiekunowie ze szkół podstawowych gminy Mogilno wraz z delegacjami uczniów.
Pierwszy wykład wygłosił pan doktor Jan Wiśniewski, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Zapoznał uczniów z tematem: „Rok 1918. Trudne drogi Polaków do niepodległości”. Pan doktor Krystian Chołaszczyński przedstawił wykład pt.: „Kujawy Zachodnie podczas powstania wielkopolskiego”. Pan Marian Mikołajczak historyk i regionalista zaprezentował prelekcję pt.: „Ksiądz Piotr Wawrzyniak – organiczne drogi do niepodległości”.
W przerwach między wykładami Mikołaj Nowobilski zaśpiewał „Powstańmy razem” i „Kwiat czerwony”, a Marta Krzewińska „Taki kraj”.
Następnie pan Zbigniew Grzechowski, pani Monika Laskowska i pan Leszek Duszyński dokonali uroczystego otwarcia okolicznościowej wystawy pt.: „Mogileńskie drogi do wolności”. Do jej przygotowania posłużyły materiały pozyskane dzięki uprzejmości księdza doktora Piotra Waszaka administratora Parafii Świętego Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie, pana Andrzeja Jakubowskiego z Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, pani Marii Kotlińskiej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie oraz pani Lidii Wakuluk kierownika Oddziału w Inowrocławiu Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Ponadto już od września uczniowie na lekcje historii przynosili pamiątki z rodzinnych albumów (zdjęcia, dokumenty). Wzbogaciły one szkolną wystawę. Dzięki temu zadaniu młodzież miała okazję przeprowadzić wywiady rodzinne o swoich przodkach, którzy mogli być świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski – jej powrotu na mapę polityczną Europy po 123. latach niewoli.
W przygotowanie wystawy aktywnie włączyli się uczniowie z klasy 3 Technikum Organizacji Reklamy, 3 a LO, 2 b LO i 1 a LO oraz młodzież z Samorządu Uczniowskiego pod opieką pana Rafała Śmiłowskiego, pani Lidii Wegner i pani Kingi Gąski. Za organizację całego przedsięwzięcia: sesji naukowej i wystawy były odpowiedzialne pani Renata Lepsza i pani Joanna Głowska-Dybicz, nauczyciele historii z Zespołu Szkół w Mogilnie.
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021.
ZESPÓŁ SZKÓŁ W MOGILNIE