10 marca 2022
Solidarni z Ukrainą

W dniach 1-4 marca 2022 r. Zespół Szkół w Mogilnie zorganizował akcję „Solidarni z Ukrainą”. Była to akcja mająca na celu wsparcie materialne i duchowe obywateli Ukrainy.

Uczniowie nie pozostali obojętni na fakt, że za naszą wschodnią granicą toczy się bestialska wojna. Przerażające obrazy, które można zobaczyć w mediach wywarły ogromne wrażenie i niespotykany wśród młodzieży odruch serca. Napaść na Ukrainę stanowi przecież naruszenie podstawowych praw, na których jest oparta cywilizacja europejska.

Akcja polegała na zgromadzeniu niezbędnych rzeczy potrzebnych w pierwszej fazie lokacji obywateli Ukrainy w Polsce. Do oddziału szkolnego wolontariatu przynoszono: koce, śpiwory, ręczniki, pościele, poduszki i kołdry, środki czystości, środki higieniczne i opatrunkowe, odzież damską, męską i dziecięcą, produkty żywnościowe długoterminowe, wodę i inny suchy prowiant.

Warto podkreślić, że w przedsięwzięcie zaangażował się Dyrektor Zespołu Szkół Zbigniew Grzechowski, młodzież, ale także wielu mieszkańców Mogilna.
3 marca w ramach solidaryzmu z obywatelami Ukrainy uczniowie wysłuchali prelekcji przygotowanej przez dyrektora szkoły, w czasie której została nakreślona trudna droga do wolności narodu ukraińskiego. Na koniec cała społeczność uczniowska wysłuchała hymnu Ukrainy pt. „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”. Pieśń powstała w 1863 roku, autorem słów jest etnograf i poeta Pawło Czubynski, muzykę skomponował ksiądz Mychajło Werbycki. Po utworzeniu państwa ukraińskiego w 1917 roku pieśń stała się hymnem państwowym i ponownie status ten otrzymała w 1992 roku.

Nad przebiegiem akcji zbierania niezbędnych rzeczy czuwała pani psycholog Małgorzata Król i panie pedagog: Anna Przybylska, Anna Wojtasińska-Tokarczyk i Iwona Ciesielska.
Solidarni z Ukrainą