24 kwietnia 2023

18 kwietnia uczniowie z klasy I c, II d i III a LO zostali zaproszeni przez panią Izabelę Kujawską na drzwi otwarte Wydziału Nauk Historycznych UMK „Na orbicie wiedzy” w Toruniu.

Pierwszym punktem programu był udział w wykładzie pt. „Pieniądz a moneta. O znaczeniu monet w czasach Kopernika”, który wygłosił dr Jacek Rakoczy. Następnie uczniowie zwiedzili budynek wydziału. Wzięli udział w „Pikniku Militarnym”, podczas którego nastąpiła prezentacja sprzętu wojskowego oraz spotkali się z grupą rekonstruktorów historycznych. Nie zabrakło też zajęć praktycznych – warsztatów: „Czy Kopernik był kobietą? Poznaj prawdziwą historię swojej rodziny. Warsztaty genealogiczne” (dr Hadrian Ciechanowski) i „Pismo runiczne. Jak zapisać swoje imię alfabetem wikingów?” – potwierdzone certyfikatem.

Cała grupa skorzystała również z zaproszenia koordynatora RODM w Toruniu pana dr Jana Wiśniewskiego. W budynku RODM-u wysłuchali ciekawego wykładu o rządach Putina w Rosji i drodze do wojny zaprezentowanego przez pana dr Wiśniewskiego w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Relacji Międzynarodowych i Dyplomacji. Nie obyło się również bez odwiedzenia Starówki i pomnika patrona miasta.

Organizatorem wyjazdu była pani Renata Lepsza, a opiekę nad uczniami sprawowała pani Iwona Ciesielska i pani Ilona Witczak-Lasecka.

Spotkania z historią – „Na orbicie wiedzy”