08 kwietnia 2022
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół w Mogilnie

Jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu, gdyż aktywnie włączamy się w propagowanie wiedzy o tym zaburzeniu. Pragniemy zwiększać świadomość młodzieży na temat osób ze spektrum autyzmu, by kształtować prawidłowe postawy wsparcia, integracji. Im więcej wiemy na temat specyfiki odbioru świata przez osobę z autyzmem czy Zespołem Aspergera, tym bardziej rozumiemy zachowania i działania tej osoby, tym mniej w nas obaw i pytań.

Dnia 4 kwietnia 2022 r. pan Dyrektor Zbigniew Grzechowski uroczyście otworzył spotkanie, na które zaprosiliśmy panią Grażynę Rosłaniec – zastępcę prezesa Stowarzyszenia „Niebieskie Serducho” oraz panią Karolinę Soczewkę – członkinię zarządu.

Honorowym gościem była nasza absolwentka Wiktoria Szalaty, która poruszyła wszystkich słuchaczy swoim przesłaniem o autyzmie, które płynęło z jej doświadczeń życiowych. Ponadto Wiktoria podzieliła się osobistymi wnioskami, sukcesami, pasją oraz nawykami, które towarzyszą jej na co dzień. Pani Rosłaniec, mama Wiktorii uświadomiła młodzieży, jak ważna jest integracja, zrozumienie, bliskość, akceptacja osób ze spektrum. Fakt, że inaczej odbierają świat nie jest przeszkodą, by nie starać się wejść w ich doznania, emocje i potrzeby. Autyzm ma moc – warto go poznać.

Tego dnia uczniowie mogli wylosować od wolontariuszy ciekawostki o autyzmie, zakupić słodkości z niebieskim lukrem lub ozdobami w tym samym kolorze. Ponadto można było na znak solidarności z osobami ze spektrum zrobić sobie zdjęcie w „Niebieskiej fotobudce” lub przy „Balonowej literze A”.

Z uwagi na fakt, iż miesiąc kwiecień jest poświęcony propagowaniu wiedzy o autyzmie, planowane są zajęcia z klasami na ten temat.

Organizatorzy: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna wraz z wolontariuszami z Zespołu Szkół w Mogilnie.

NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU, BĄDŹ ŚWIADOMY!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół w Mogilnie