25 października 2021
Szkolny Tydzień Kariery

W dniach 18 – 22 października 2021 roku w Zespole Szkół w Mogilnie odbył się Szkolny Tydzień Kariery. To projekt ogólnopolski, skierowany do maturzystów, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Projekt był realizowany pod hasłem ,,Wyprawa na 3K:Kariera, Kompetencje, Kreatywność’’.

W trakcie trwania Szkolnego Tygodnia Kariery mury szkoły odwiedziły osoby ze świata biznesu oraz nauki. Pan Marcin Mozgowiec, zastępca dyrektora ds. technicznych, z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Inodrog Sp. z o.o. z Inowrocławia przedstawił działania firmy na rynku, nowe technologie wykonywania dróg z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Opowiedział o przebiegu swojej ścieżki zawodowej, począwszy od wyboru kierunku studiów.

Tematem prelekcji dyrektora Banku Credit Agricole w Mogilnie pana Damiana Nowakowskiego z maturzystami było ,,Bezpieczeństwo w sieci. Bezpieczeństwo finansowe”. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się przy okazji, jak wygląda praca w banku.

Uczniowie w czasie trwania Szkolnego Tygodnia Kariery spotkali się z panem Maciejem Osinskim, właścicielem firmy GEORYS Usługi Geodezyjne Maciej Osinski  z Mogilna. Na tym spotkaniu pan Maciej Osinski powiedział o początkach swojej pracy zawodowej. Przedstawił krótko historię geodezji oraz zaznaczył, kiedy odbyły się pierwsze pomiary Ziemi. Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się geodeta, jak wygląda jego codzienna praca, jakie są zalety i wady tego zawodu.

Z Państwowej Szkoły Wyższej im. Hipolita Cegielskiego z maturzystami spotkał się płk rez. dr Krzysztof Danielewicz, dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, wykładowca Szkoły NATO w Oberammergau w Niemczech. Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się, do czego przygotują ich studia na kierunku ,,Analityka bezpieczeństwa’’.  Ze względu na posiadaną wiedzę i umiejętności praktyczne absolwenci tego kierunku mogą skutecznie rozwijać swoją karierę zawodową, zajmując dobrze płatne stanowiska w sektorze prywatnym. Dotyczy to szczególnie firm działających w szeroko pojętym zakresie bezpieczeństwa w środowisku międzynarodowym.

W szkole odbyło się także spotkanie on-line na platformie Click Meeting na temat ,,Kariera w Grupie Eurocash’’, które zorganizowała i poprowadziła pani Ilona Abramowicz, specjalista ds. szkoleń w Firmie Eurocash. Prowadząca przedstawiła historię firmy, jej rozwój na polskim rynku. Uczniowie dowiedzieli się o możliwości zatrudnienia na różnych stanowiskach oraz o możliwości ciągłego rozwijania się i podnoszenia swoich kwalifikacji i sposobach na uzyskanie awansu zawodowego. Co ważne, oferty pracy można dopasować do swoich potrzeb.

W ostatnim dniu trwania Szkolnego Tygodnia Kariery uczniowie wzięli udział w spotkaniu w Magazynie Zbożowym GS w Mogilnie  przeprowadzonym przez pana Witolda Pochylskiego, komisarza XIX Mogileńskich Spotkań Plastycznych (biennale sztuki) i nauczyciela naszej szkoły pana Przemysława Harędzkiego, jednych z założycieli Magazynu Zbożowego GS. Jest to miejsce, które pełni funkcję kulturalną i społeczną. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dwóch artystów Macieja Jelińskiego i Bartosza Muszyńskiego, których obrazy umieszczone są na parterze. Młodzież obejrzała prezentację multimedialną przygotowaną przez pana Przemysława Harędzkiego, po której na wyższym piętrze zaprezentowano około 300 prac plastycznych stworzonych przez 152 artystów z całej Polski, wśród których są prace  profesjonalnych artystów jak i amatorów. W spotkaniu brała udział również pani Halina Chudyszewicz, obecnie emerytka, ale w przeszłości pracownik Domu Kultury, która pełni rolę przewodnika po wystawach.

W tym samym czasie inna grupa maturzystów brała udział w warsztatach z kreatywności przeprowadzonych przez panią Katarzynę Talaga-Korcz z Design Thinking Institute w Poznaniu. Warsztaty polegały na przybliżeniu uczniom kompetencji przyszłości, wśród nich między innymi krytycznego myślenia, rozwiazywania złożonych problemów, pracy zespołowej i kreatywności. Potem maturzyści poznali metodę Design Thinking jako sposób na wzmacnianie tej kompetencji. Uczniowie ćwiczyli tę technikę, a na koniec zaprojektowali prezenty dla swoich koleżanek i kolegów. Każdy z uczestników warsztatów mógł wykazać się kreatywnością.

W ciągu minionego tygodnia uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie mieli możliwość zapoznania się z wieloma ścieżkami kariery zawodowej w różnych dziedzinach życia. Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować wszystkim gościom, którzy podzielili się z młodzieżą swoja wiedzą i doświadczeniem zawodowym.

Szkolny Tydzień Kariery