07 października 2022

Zespół Szkół w Mogilnie kolejny raz włącza się w kampanię społeczną organizowaną przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus.

Kampania „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE” jest organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. W związku z głównym celem, czyli rozpowszechnianiem informacji, kształtowaniem postaw prospołecznych w stosunku do osób z niepełnosprawnością wzroku w dniu 06.10.2022 r. gościliśmy w naszej szkole Annę Szramę z mamą.

Ania, jest nastolatką, która nie widzi od urodzenia. Dziewczynka i jej mama podzieliły się z młodzieżą swoimi doświadczeniami życiowymi w związku z niepełnosprawnością. Ponadto Ania uczyła naszych uczniów, jak prawidłowo trzymać białą laskę i jak się z nią poruszać, jak korzystać z funkcji telefonicznych dla osób niewidomych oraz tłumaczyła, jak można grać w tenisa stołowego bez posługiwania się zmysłem wzroku.

Uczniowie naszej szkoły oglądali maszynę do pisania brajlem, zeszyty, książki Ani, nakładkę na kubek do wlewania wody, urządzenie, które rozpoznawało kolory ubrań i inne gadżety pomocne w życiu codziennym osobom słabowidzącym i niewidomym. Oglądaliśmy także fragmenty filmów z autodeskrypcją.

Młodzież była pod wrażeniem sukcesów Ani i jej umiejętności.

Udział Zespołu Szkół w Mogilnie w kampanii społecznej „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”