23 lutego 2023

16 lutego 2023 roku uczniowie klasy 4 b LO oraz 4 c LO z Zespołu Szkół w Mogilnie wzięli udział w zajęciach praktycznych na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warsztaty objęte był Patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.
Uczniowie zostali serdecznie powitani przez Dziekana Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. Stefana Kruszewskiego. Następnie zostali zapoznani przez pracowników wydziału i studentów z zasadami naboru na Analitykę Medyczną, Farmację oraz Kosmetologię.
Kolejnym punktem programu były warsztaty praktyczne, które odbyły się w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Analitycznej. Młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie została podzielona na dwie grupy i pod okiem pracowników naukowych wzięli udział w warsztatach „Określanie zawartości makroelementów w lekach i suplementach diety” oraz „Analiza jakościowa kationów i anionów. Określanie tożsamości wybranych nieorganicznych zawiązków farmakopealnych”. Następnie uczniowie udali się do Katedry Botaniki Farmaceutycznej i Farmakologii, gdzie odbyły się zajęcia „Roślinne surowce olejkowe stosowane w lecznictwie, kosmetyce i perfumerii” oraz „Elementy diagnostyczne w komórkach roślinnych”.
Warsztaty były bardzo dobrze poprowadzone i umożliwiły młodzieży rozwijanie umiejętności oraz zainteresowań przyrodniczych. Dodatkowo stanowiły praktyczny element uzupełniający przygotowania do zbliżającej się matury z biologii i chemii. Pozwoliły także niektórym uczniom rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru przyszłego kierunku studiów.
Wyjazd zorganizowały nauczycielki Zespołu Szkół w Mogilnie pani Magdalena Jabłońska-Kowalska oraz pani Lidia Wegner.

Warsztaty praktyczne w Collegium Medicum w Bydgoszczy