19 grudnia 2017

Warsztaty szkolne pt.: „Jak dbać o higienę psychiczną”

Dnia 12.12.2017 r. na terenie Zespołu Szkół w Mogilnie odbyły się warsztaty dla uczniów dotyczące sposobów, metod i zasad dbania o higienę psychiczną. Poprowadziły je psycholog pani Małgorzata Król i pedagog pani Anna Przybylska.

Współczesny świat stawia nam wiele wymagań, a tempo życia jest na tyle szybkie, że często zapominamy o dbaniu o higienę i aktywność fizyczną, a przede wszystkim o ochronie własnego zdrowia psychicznego.

Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się, iż profilaktyka, czyli podejmowanie działań mających na celu dbanie o siebie, zapobiega różnym chorobom czy zaburzeniom. Mowa tu np. o depresji czy chorobach serca.

Dzięki zajęciom młodzież zrozumiała, jak ważne jest dokonywanie autoanalizy oraz kształtowanie adekwatnej samooceny. W czasie ćwiczeń doskonalono sztukę optymistycznego myślenia oraz poznano skuteczną zasadę zadaniowego podejścia do rozwiązywania  problemów.  Uczniowie nauczyli się również różnego rodzaju metod, sposobów radzenia sobie ze stresem.  Doświadczyli  relaksacji metodą  Jacobsona oraz elementów treningu autogennego Schulza. Ponadto poznali metodę wizualizacji i zaobserwowali pozytywne skutki stosowania oddechu przeponowego.

Młodzież uświadomiła sobie także, iż dbanie o higienę psychiczną to korygowanie błędów myślenia tzw. zniekształceń poznawczych. Na zakończenie uczniowie mogli zobaczyć dobroczynny wpływ uśmiechu na nastrój. Warsztaty te wzbudziły refleksję nad życiem i miały zachęcić do podejmowania działań chroniących psychikę człowieka.

Warsztaty szkolne pt.: „Jak dbać o higienę psychiczną”