21 października 2022

20 października 2022 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Mogilnie wzięli udział w wyciecze do Delegatury IPN-u w Bydgoszczy.

W wyjeździe uczestniczyła młodzież z klas 2 d LO, 3 a LO, 4 c LO i 4 d LO. Uczestników wycieczki podzielono na dwie grupy. Każda z nich wzięła udział w wykładzie dotyczącym zbrodni pomorskiej oraz zwiedziła archiwa znajdujące się w Delegaturze IPN-u w Bydgoszczy. Młodzież mogła zapoznać się z pracą pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, obejrzeć eksponaty, zadać pytania dotyczące zgromadzonych tam materiałów czy zadań i wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się pracownicy IPN-u.

Wycieczka była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu historii. Uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie poznali nowoczesne rozwiązania zastosowane przy archiwizowaniu danych, dowiedzieli się o tzw. skażonych miejscach i mogli wysłuchać wykładu pana Mirosława Sprengera, kierownika Referatu Edukacji Narodowej IPN.

Organizatorem wycieczki była pani Renata Lepsza, a opiekunami pani Joanna Głowska-Dybicz i pani Kinga Gąska.

Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej