21 czerwca 2022

WYCIECZKA DO GRECJI

            W dniach 7-15 czerwca 2022r. młodzież Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyła w wycieczce  do Grecji na trasie Mogilno-Ateny. Opiekunami wyjazdu byli: pani Magdalena Wietrzykowska,   pan Piotr Perzyna i pan  Ryszard Kamassa, właściciel Biura Podróży „Przygoda” z Inowrocławia. Pilotem wycieczki była pani Monika Watala. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach działalności szkolnego klubu „Podróżnik” zrzeszającego opiekunów i uczniów – pasjonatów wojaży w najodleglejsze zakątki Europy.

 

            Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu autokarem przez Słowację i Węgry do Serbii. Tam w miejscowości Leskovac grupa została zakwaterowana na nocleg tranzytowy w hotelu „Bavka”. Obiekt zachwycił nas ciekawą bryłą architektoniczną, bogata ofertą żywieniową, miłą obsługą i komfortowymi pokojami.

            Następnego dnia udaliśmy się przez dalsze zakątki Serbii i Macedonii do miejscowości docelowej w Grecji - Neoi Poroi. Tutaj zagościliśmy w  hotelu „Eden” – gorąco powitani przez jego właścicielkę Mary Raumpie oraz menedżerkę Janę. Neoi Poroi to nadmorska miejscowość gminy Dio-Olympos, położona na Riwierze Olimpijskiej. Głównym zajęciem mieszkańców jest turystyka, stąd przystosowana do tego infrastruktura miasta z szeroką plażą, licznymi restauracjami z tradycyjną kuchnią grecką i urokliwymi sklepikami.

            Kolejny dzień naszego pobytu wypełnił przede wszystkim rejs statkiem na wyspę Skiatos. Nie zabrakło atrakcji, takich choćby jak nauka najpopularniejszego greckiego tańca – Zorby. Płynąc statkiem w jedną i drugą stronę, można było  również tańczyć przy najpopularniejszych polskich piosenkach tanecznych i popowych. Miasteczko Skiatos zdobią liczne białe domki z czerwonymi dachami i niebieskimi okiennicami, nawiązującymi do kolorystyki greckiej flagi, co podkreśla silne poczucie tożsamości Greków. Zwiedzaliśmy  owe urokliwe kamieniczki na wyspie, gdzie kręcono zdjęcia do filmu musicalowego „Mamma mia”, a spacer zwieńczyliśmy wspólnym zdjęciem przy punkcie widokowym obok słynnej wieży zegarowej.

            Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie miejscowości Litochoro. To głównie tędy zmierzają turyści wybierający się na szczyt Olimpu. Nazwa Litochoro to w tłumaczeniu „kamienne miejsce” lub „miejsce skał”. Zaraz za miastem wśród malowniczych skał rozpoczyna się piękny wąwóz rzeki Enipeas, którym mieliśmy okazję wędrować.  Dotarliśmy do samego kresu wąwozu, by przy pobliskich wodospadach Zeusa podziwiać piękno górskiej natury i je uwiecznić na pamiątkowej fotografii. Zgodnie z mitologią to właśnie tutaj bogini miłości Afrodyta schodziła z Olimpu na relaksacyjne kąpiele. W drodze powrotnej można było jeszcze zobaczyć pobliski cmentarz i tradycyjne  greckie nagrobki, a także zakupić przyprawy, zioła i herbaty stosowane w kuchni greckiej.

           

Kolejny dzień to zwiedzanie stolicy Grecji – Aten, największego miasta, ośrodka turystycznego z zabytkami kultury antycznej. Pierwszym punktem tego dnia była obserwacja zmiany wart przed parlamentem gwardzistów greckich ubranych w tradycyjne stroje. Następnie można było obejrzeć zrekonstruowany stadion Kali Marmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Punktem kulminacyjnym było jednak zwiedzanie Wzgórza Akropolu zwieńczonego ruinami Parteonu, świątyni zbudowanej przez Peryklesa na cześć bogini Ateny. Poza tym Na Akropolu można było zobaczyć słynną bramę wejściową – Propyleje czy Erechtejon - świątynię w porządku jońskim zbudowaną na cześć bohatera Erechteusza, a  poświęconą Posejdonowi i Atenie. Ze wzgórza można było również podziwiać piękną panoramę Aten, gdzie piękne współczesne budowle przeplatały się z antycznymi, jak choćby starożytnym teatrem greckim czy ruinami dawnej biblioteki. Na koniec wszyscy spacerowali po Plaka – historycznej, a dziś rozrywkowej dzielnicy Aten położonej u podnóża Akropolu. To tutaj można było zakupić okolicznościowe pamiątki, które będą nam przypominać o wyjeździe do kolebki cywilizacji europejskiej. W drodze powrotnej można było jeszcze podziwiać pomnik Leonidasa – słynnego spartańskiego bohatera spod Termopil.

Warto podkreślić, że w dobry humor każdego dnia wprawiały wszystkich kąpiele morskie w Morzu Egejskim, kąpiele słoneczne czy rozgrywki w piłkę siatkową plażową. Po każdym dniu zwiedzania można bowiem było pod czujnym okiem opiekunów skorzystać z atrakcji turystycznych Neoi Poroi.

Kolejnego dnia naszej niezapomnianej podróży dotarliśmy do Kalambaki i Meteorów, czyli słynnych bizantyjskich klasztorów zbudowanych przez mnichów na niedostępnych skałach. W tym dniu mieliśmy również okazję poznać od pani pilot wycieczki Moniki Watali obyczaje i obrzędy religijne współczesnych Greków. I tak w ortodoksyjnej religii greckiej przyjmuje się jednocześnie trzy sakramenty (chrzest, bierzmowanie i komunię świętą), trzykrotnie można wstąpić w związek małżeński, a pochówek znacznie odbiega od tradycji chrześcijańskiej. Po kilku latach od pogrzebu, wyjmuje się zmarłego.  Jego kości, wkłada się do specjalnej skrzynki, którą umieszcza się na cmentarzu. W Kalambaki młodzież zapoznała się również z produkcją ikon – najsłynniejszych obrazów sakralnych charakterystycznych dla kultury bizantyjskiej. W autokarze na wszystkich czekała loteria fantowa – można było wygrać ikony i inne przedmioty związane z tradycją religijną Grecji.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu emocji i niezapomnianych wrażeń, które z pewnością utkwiły w sercu każdego uczestnika. Grecy okazali się ludźmi miłymi, sympatycznymi, potrafiącymi okazywać życzliwość Polakom, a uczniowie z nutą nostalgii stwierdzili, że czas greckiej przygody minął zbyt szybko…

           

 

 

WYCIECZKA DO GRECJI

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE