16 czerwca 2024
W dniach od 31 maja do 8 czerwca 2024 r. sześćdziesięciu pięciu uczniów Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyło w wycieczce do Grecji. Kierownikiem wyjazdu była pani Magdalena Wietrzykowska, a opiekunami pani Anna Praczyk, pani Kinga Gąska, pan Piotr Perzyna i pan Ryszard Kamassa, właściciel Biura Podróży „Przygoda”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach działalności szkolnego klubu „Podróżnik”. Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży „Przygoda” z Inowrocławia.
Pierwsze dwa dni wycieczki upłynęły pod znakiem podróży. Grupa przejechała autokarem przez Słowację i Węgry do Serbii, gdzie zatrzymała się w miejscowości Leskovac na nocleg tranzytowy w hotelu „Bavka”. Pobyt w Grecji rozpoczął się od zwiedzania Salonik. Po spacerze, podczas którego można było podziwiać pomnik Aleksandra Macedońskiego, zabytki Starego Miasta: Bazylikę św. Dymitra, Białą Wieżę, Agorę, ruiny rzymskiego forum i wysłuchaniu historii przewodnika, młodzież wraz z opiekunami udali się do miejscowości Leptokaria. Tam w hotelu Elli zostali powitani przez menadżerkę Janę.
W poniedziałek cała grupa pojechała do Litochoro. Nazwa ta oznacza „kamienne miejsce” lub „miejsce skał”. Właśnie tędy przechodzą turyści, którzy pragną zdobyć szczyt Olimpu. Młodzież miała niepowtarzalną okazję odwiedzić targ, posmakować lokalnych przysmaków i przyjrzeć się codziennemu życiu ludzi zamieszkujących podnóża Olimpu. Następnie wycieczkowicze udali się do malowniczego wąwozu Enipeas. Podczas wędrówki podziwiali piękne widoki i dotarli do wodospadu Zeusa oraz wanien Afrodyty. Po powrocie z wycieczki był czas na zażycie kąpieli słonecznej na Riwierze Olimpijskiej usytuowanej nad Morzem Egejskim.
Wtorek upłynął pod znakiem zwiedzania Aten. Po przyjechaniu do stolicy Grecji uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obserwować gwardzistów greckich ubranych w tradycyjne stroje podczas zmiany warty przed parlamentem. Następnie zobaczyli zrekonstruowany stadion Kali Marmaro. Najważniejszym punktem dnia było bez wątpienia zwiedzanie Wzgórza Akropolu zwieńczonego ruinami Parteonu, świątyni zbudowanej przez Peryklesa na cześć bogini Ateny. W drodze powrotnej cała grupa wykonała pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Leonidasa – słynnego spartańskiego bohatera spod Termopil.
Środa to dzień, który dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Podczas trzygodzinnego rejsu statkiem uczniowie mogli nauczyć się zorby, a także potańczyć do znanych hitów, podziwiać piękne widoki czy zażyć kąpieli słonecznej na górnym pokładzie. Celem podróży była wyspa Skiatos, na której kręcono zdjęcia do filmu „Mamma mia”. Młodzież wraz z opiekunami spacerowała krętymi, urokliwymi uliczkami, udała się na punkt widokowy, z którego rozciągała się malownicza panorama, a następnie statkiem dopłynęła do jednej z piękniejszych plaży z tzw. brokatowym piaskiem.
W czwartek grupa udała się autokarem do Kalambaki i Meteorów, czyli słynnych bizantyjskich klasztorów zbudowanych przez mnichów na niedostępnych skałach. W Kalambaki młodzież odwiedziła pracownię ikon – najsłynniejszych obrazów sakralnych charakterystycznych dla kultury bizantyjskiej, a następnie zwiedziła jeden z męskich klasztorów zbudowanych na skałach.
Po zażyciu ostatnich kąpieli słonecznych, skorzystaniu z hotelowego basenu, spacerach urokliwymi uliczkami Leptokarii, zakupieniu pamiątek, przyszedł czas na spakowanie walizek i udanie się w drogę powrotną do Polski. Kolejną atrakcją okazał się nocleg tranzytowy, tym razem w hotelu Vinski Dvor położonym w miejscowości Hajdukovo pośród winnic. Po skosztowaniu węgierskich potraw w pięknym ogrodzie, obejrzeniu galerii obrazów rozwieszonej na hotelowych korytarzach, wszyscy wycieczkowicze nabrali sił przed ostatnim etapem podróży.
Wyjazd dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Młodzież miała okazję podziwiać najważniejsze zabytki antycznej Grecji, poznać tamtejszą historię, kulturę, kuchnię, nawiązać nowe przyjaźnie i zrelaksować się w pięknych okolicznościach przyrody. Wycieczka okazała się wspaniałym wstępem do zbliżających się wakacji.

WYCIECZKA DO GRECJI