18 marca 2019

Wycieczka do MRU

13 marca br. uczniowie z klas 1 a LO, 1 b LO, 1 c LO i 1 TI/TOR z Zespołu Szkół w Mogilnie brali udział w wycieczce do stworzonego przez Niemców w latach 1934–1944 systemu umocnień. Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych na świecie.

Uczniowie po przybyciu na miejsce mogli dowiedzieć się, że łączna długość podziemnych korytarzy jest szacowana na około 32-35 km.Przygotowania do umocnienia wschodniej granicy Rzeszy były utajnione, a sama budowa fortyfikacji przebiegała etapowo.

Młodzież odwiedziła pawilon muzeum, a następnie zobaczyła naziemne elementy fortyfikacji takie jak zęby smoka, będące barierą przeciwczołgową, czy kopuły pancerne oraz pojazdy wojskowe. Uczniowie wraz z przewodnikiem i opiekunami udali się także do podziemi. Zobaczyli tam m.in. zrekonstruowane wnętrza Panzerwerku, zwiedzili fragmenty bunkrów i przespacerowali się podziemnymi tunelami komunikacyjnymi.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie. Młodzież obejrzała film z 2018 pt.: „Green Book”. Komediodramat zdobył wiele nagród, w tym trzy Oscary, trzy Złote Globy i nagrodę BAFTA.

Organizatorem wyjazdu była pani Joanna Głowska-Dybicz, a opiekunami pani Renata Lepsza, pani Iwona Ciesielska i pani Kinga Gąska.

Wycieczka do MRU