30 maja 2022

Wycieczka do Sarbinowa

W dniach 24.05 – 27.05.2022 roku klasa II TRG wzięła udział w wycieczce klasowej do Sarbinowa.
Celem wyjazdu było podziwianie flory i fauny wybrzeża Bałtyku, obserwacja procesów rzeźbotwórczych kształtujących polskie wybrzeże i poznanie walorów turystycznych tego regionu.

Uczniowie zobaczyli starą chatę rybacką, wpisaną do rejestru zabytków, która została zbudowana w 1804 roku. Jest to przykład typowej budowli ryglowo-szachulcowej, której dach pokryty jest trzciną z narzuconą na niego gliną wymieszaną z sieczką, wiórami lub trocinami.

Największą atrakcją turystyczną Sarbinowa była oczywiście plaża, przy której wybudowana została kamienno-betonowa zapora, skutecznie chroniąca wybrzeże przed silnymi falami Bałtyku. Uczniowie w ramach konkursu na najciekawszy zamek z piasku zostali podzieleni na pięć drużyn. Najlepsza drużyna otrzymała pamiątkowe magnesy z najciekawszymi miejscami Sarbinowa.

W trakcie wycieczki można było pospacerować po promenadzie oddzielającej miejscowość od plaży lub odpocząć na jednej z licznych ławek i podziwiać piękne widoki.

Dzień przed wyjazdem pogoda pozwoliła na spacer brzegiem morza do latarni morskiej w Gąskach. Została ona zbudowana pod koniec XIX wieku i osiąga wysokość 50,2 metra. Uczniowie mogli wejść na górę i podziwiać malowniczy widok na Morze Bałtyckie. Można stąd było dostrzec Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

Opiekunami wycieczki były pani Małgorzata Konieczka i pani Emilia Jankowska.

Wycieczka do Sarbinowa