W zeszły czwartek młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyła w wycieczce do Łodzi. Głównym celem była wizyta w Zoo i Orientarium.
W Łodzi powstał największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Znajduje się tam ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, najdłuższy tunel podwodny, 35 gatunków zwierząt w samym budynku Orientarium (a w całym zoo ponad 550). Część ekspozycyjną kompleksu podzielono na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczyliśmy największego słonia indyjskiego w Europie – Aleksandra – a także jego młodszego kolegę – Taru. Tutaj znajduje się także strefa wolnych lotów, a nad głowami odwiedzających ogród latają m.in. czapelki złotawe. Drugą strefę, Celebes, podzielono na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palaweńskie, kur bankiwa, a także anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naoimi oraz Jaya.
W oceanicznej, trzeciej części znajduje się ponad 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe, a także płaszczki – orlenie plamiste oraz himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. Najgorętszą, a zarazem ostatnią strefą Orientarium są Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tu rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego – Krakena – i jego partnerkę – Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie, a także niedźwiedzie malajskie. W tej części latają również azjatyckie ptaki.
Następnie zwiedziliśmy centrum Łodzi z przewodnikiem – w programie były wątki filmowe miasta zwanego Hollyłódź, które było plenerem filmowym dla wielu filmów, to tutaj powstało pierwsze stałe kino i największa w Polsce wytwórnia filmów, a od roku 1948 działa Szkoła Filmowa. Zobaczyliśmy także Łódzką Aleję Gwiazd.
Opiekunami wycieczki były panie: Róża Górska-Rybakiewicz, Lidia Wegner, Ewa Lange i Monika Fryda.