Wycieczka na trasie „Energylandia – Zakopane – Kraków”
W dniach 25-27 maja 2022 r. młodzież Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyła w wycieczce na trasie „Energylandia – Zakopane – Kraków”. Kierownikiem wyjazdu był pan Marcin Wietrzykowski, a opiekunami zostali pan Marcin Krenc i pan Piotr Perzyna. Funkcję pilota pełniła pani Dominika Chmurzyńska. Wycieczkę zorganizowano we współpracy z Biurem Podróży „Przygoda” z Inowrocławia.
W pierwszym dniu wycieczki młodzież korzystała z atrakcji największego parku rozrywki w Polsce „Energylandii”, który zlokalizowany jest w miejscowości Zator. Atrakcje charakteryzują się specjalnie dobraną tematyczną dekoracją i scenografią, podzielone są na kilka stref: familijną, ekstremalną, Smoczy Gród czy Water Park. Uczestniczy wycieczki chętnie korzystali ze wszystkich dostępnych rozrywek, ale najwięcej emocji wzbudził Mega Coaster Hyperion – najwyższy i najszybszy w Europie w swojej kategorii. Parametry Hyperiona to między innymi: ponad 80-metrowy spadek, 77 metrów wysokości, prędkość 142 km/h, 85 stopni nachylenia przy spadku. Na wszystkich, którzy pragnęli zmierzyć się ze strachem oraz ogromną dawką emocji czekała również Zadra. Zadra to najwyższy na świecie WOODEN ROLLER COASTER. Ta ekstremalna kolejka jest modelem hybrydowym, co oznacza, że budowano ją z dwóch materiałów: drewna i metalu. Jest to inwestycja podjęta wspólnie z firmami Rocky Mountain Constructions i Vekoma, które specjalizują się w projektowaniu i budowaniu roller costerów dla najlepszych parków rozrywki na całym świecie. Uczniowie, którzy doświadczyli tych mocnych wrażeń, chętnie w ramach pamiątek zakupili fotografie uwieczniające ich ekstremalne przejażdżki.
Drugi dzień młodzież spędziła w stolicy polskich Tatr Zakopanem. Pierwszym punktem tego dnia było wejście na Wielką Krokiew – najsłynniejszą polską skocznię narciarską. Następnie spacerowaliśmy po jednym z najpiękniejszych szlaków – Doliną Małej Łąki. Kolejnym punktem zwiedzania był Kościół na Krzeptówkach. To słynne Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku. Później udaliśmy się na cmentarz dla zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Przez cmentarz przebiega jedna aleja, po której bokach w kilku rzędach usytuowane są groby. Znaczna część nagrobków to wspaniałe dzieła sztuki powstałe w pracowniach okolicznych artystów. Obecnie na terenie Starego Cmentarza chowa się osoby zasłużone dla Zakopanego i całego Podhala. Odwiedziliśmy między innymi groby: słynnego lekarza podhalańskiego Tytusa Chałubińskiego, poety młodopolskiego Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy autora „Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. W godzinach popołudniowych spacerowaliśmy najsłynniejszym deptakiem Zakopanego – Krupówkami. Młodzież mogła zakupić regionalne rękodzieła i unikatowe przysmaki kuchni podhalańskiej – w tym legendarne już oscypki. Wieczorem uczestnicy wycieczki integrowali się przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek.
W trzecim dniu zwiedzaliśmy wraz z panią przewodnik najsłynniejsze zabytki Krakowa. Rozpoczęliśmy od Smoczej Jamy i tradycyjnego Wawelskiego Smoka. Później udaliśmy się do Katedry na Wawelu. Katedra jest trójnawową gotycką bazyliką, wykonaną z cegły i kamienia wapiennego. To tutaj udaliśmy się przede wszystkim do Grobów Królewskich i na wieżę z Dzwonem Zygmunta. W podziemiu katedry podziwialiśmy Kryptę Wieszczów Narodowych – z prochami Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W krypcie upamiętniono też poetę romantycznego Cypriana Kamila Norwida i kompozytora Fryderyka Chopina. Na Krakowskim Rynku i przylegających do nich słynnych Sukiennicach młodzież mogła zakupić okolicznościowe pamiątki i upominki dla najbliższych. Wkrótce po zwiedzeniu Starego Krakowa udaliśmy się w drogę powrotną do Mogilna.
Przez wszystkie dni wycieczki młodzież stacjonowała w Pensjonacie „Hanusina Chałupa” w Zakopanem na Harendzie. Miła atmosfera, doskonała kuchnia i troskliwa gospodyni sprawiły, że wyjazd dał uczestnikom wiele radości, dobrego humoru i niezapomnianych wrażeń.
ZESPÓŁ SZKÓŁ W MOGILNIE