22 września 2022

W dniach 19-21 września młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie wzięła udział w trzydniowej wycieczce do Oświęcimia, Wadowic, Krakowa, Wieliczki i Ojcowa. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 2 a LO, 2 d LO, 3 a LO, 3 b LO, 3 c LO, 4 a LO, 4 c LO, 2 TRG, 3 TI, 3 EBD, 3 TBD, 4 TRG. Organizatorem i kierownikiem wyjazdu była pani Mariola Stochlińska, a opiekunami pani Małgorzata Furtak i pani Kinga Gąska.

Młodzież zgromadziła się skoro świt, bo już o godzinie 4.30 pod Zespołem Szkół w Mogilnie, by wyruszyć w podróż, której celem było poszerzenie wiedzy na temat tradycji, historii, zabytków kultury i środowiska przyrodniczego Polski.

Pierwszym, niezwykle ważnym punktem programu było zwiedzenie wraz z przewodnikami Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady to szczególne miejsce na mapie Europy. Szacuje się, że w KL Auschwitz, czyli jednym z największych nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady, życie straciło 1,1 miliona ludzi.

Po chwilach pełnych zadumy i refleksji nastąpił przejazd do Wadowic, gdzie z audioprzewodnikiem uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, a następnie mogli skosztować słynnych wadowickich kremówek i spędzić kilka chwil na Placu Jana Pawła II i podziwiać Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu poznawali Kraków. Na trasie spaceru znalazły się takie miejsca jak: Dzielnica Żydowska Kazimierz, Rynek Główny, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Trakt Królewski oraz Wzgórze Zamkowe Wawel. Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Duże wrażenie wywarła Katedra, Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Wieliczki. To bezcenny zabytek wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Wraz z przewodnikiem zwiedzono trasę turystyczną w Kopalni Soli, na której znalazły się solankowe jeziora, przepiękne podziemne komory, dawne narzędzia i maszyny górnicze.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Ojcowa. Znajduje się tam słynna forma skalna tzw. ostaniec ,,Maczuga Herkulesa” oraz Zamek w Pieskowej Skale. Uczniowie wysłuchali historii i legend związanych z tym miejscem, spacerowali po zamkowym dziedzińcu, a także mieli okazję obejrzeć muzealne wystawy.

Wycieczka była doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, jaką na co dzień młodzież zdobywa podczas szkolnych zajęć. Ciekawe informacje, moc atrakcji i dobre humory uczestników wyjazdu to bez wątpienia przepis na udaną szkolną wyprawę.

Wycieczka Oświęcim – Wadowice – Kraków – Wieliczka – Ojców