24 września 2023

W dniach 18-21 września uczniowie z Zespołu Szkół w Mogilnie udali się do Oświęcimia, Zakopanego i Energylandii. Wycieczkę zorganizowano we współpracy z Biurem Podróży „Przygoda” z Inowrocławia. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat tradycji, historii, zabytków kultury i środowiska przyrodniczego Polski.

Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady to szczególne miejsce na mapie Europy. Szacuje się, że w KL Auschwitz, czyli jednym z największych nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady, życie straciło 1,1 miliona ludzi. Młodzież w ciszy i zadumie wysłuchała informacji przekazywanych przez przewodników-edukatorów oraz zwiedziła tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Wiadomości zdobyte podczas tej wizyty poszerzyły wiedzę uczniów i z pewnością pozwolą lepiej zrozumieć kwestie dotyczące II wojny światowej poruszane na lekcjach języka polskiego i historii.

Drugi i trzeci dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Zakopanego. Młodzież wzięła udział w lekcji poświęconej życiu i twórczości Jana Kasprowicza. Mogła zobaczyć, gdzie mieszkał i tworzył tuż przed śmiercią słynny poeta pochodzący z Szymborza. Po spędzeniu czasu w Willi „Harenda” uczniowie udali się do galerii obrazów na kolejną prelekcję, a następnie odwiedzili miejsce pochówku słynnego poety i jego ostatniej żony Marii Bunin. Podczas wizyty w stolicy polskich Tatr uczniowie spacerowali Krupówkami, zobaczyli skocznie narciarskie, Kościół na Krzeptówkach, odwiedzili cmentarz dla zasłużonych na Pęksowym Brzysku, gdzie pochowano m.in. Kazimierza Przerwę-Tetmajera. Grupa wraz z przewodnikiem udała się także w góry do Doliny Kościeliska, a wieczorem mogła zintegrować się przy wspólnym ognisku.

Ostatniego dnia wycieczki młodzież korzystała z atrakcji największego parku rozrywki w Polsce – Energylandii, który zlokalizowany jest w miejscowości Zator. Znajduje się tam kilka stref: familijna, ekstremalna, wodna, Smoczy Gród. Śmiałkowie próbowali swoich sił na Hyperionie, Zadrze czy Mayanie, a osoby pragnące spokojniej spędzić czas mogły odwiedzić kino7D, teatr, planetarium czy udać się na przejażdżkę mniej ekstremalnymi rollercoasterami.

Kierownikiem wyjazdu była pani Anna Praczyk, a opiekunami panie Iwona Ciesielska i Kinga Gąska.

Wycieczka Oświęcim-Zakopane-Energylandia