24 kwietnia 2023

W dniach 16-22 kwietnia młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie wzięła udział w wycieczce do Paryża i Brukseli. Celem wyjazdu było zwiedzenie stolicy Francji – Paryża, poznanie jego tradycji, zabytków i historii oraz odwiedzenie Parlamentu Europejskiego będącego centrum prawodawstwa unijnego. Dzięki wycieczce młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat kultury Paryża oraz Brukseli, tamtejszych obyczajów i regionalnej kuchni.

Uczniowie podczas wyjazdu zobaczyli najsłynniejsze miejsca i zabytki w Paryżu m.in. Pola Elizejskie, Łuk Tryumfalny, Dzielnicę Łacińską, Wyspę Cite z Katedrą Notre Dame, Plac Trocadero, Pałac Chaillot. Zdobyli wieżę Eiffla i podziwiali rozciągający się z niej widok na panoramę miasta. Odbyli rejs statkiem po Sekwanie. Wysłuchali historii cmentarza Pere Lanchaise i zobaczyli nagrobki najsłynniejszych osób na nim pochowanych: Fryderyka Chopina, Moliera, Jeana de La Fontaine’a, Jima Morrisona. Podziwiali eksponaty w Muzeum d’Orsay i Luwrze, gdzie mieli okazję zobaczyć m.in. słynną Mona Lisę i Wenus z Milo. Zwiedzili Wersal, Plac Concorde i Ogrody Tuileries, a także wieńczącą wzgórze Montmartre Bazylikę Sacré-Cœur.

Ważnym punktem programu była środowa wizyta w Disneylandzie. Uczniowie spędzili cały dzień, korzystając z atrakcji zlokalizowanych w dwóch parkach tematycznych: Disneyland Park oraz Walt Disney Studios. Zabawa w Disneyland Resort Paris wprawiła wszystkich w doskonałe humory i niewątpliwie pozostawiła uczestnikom wycieczki wiele wspomnień.

W piątek wycieczkowicze wyruszyli w podróż do Brukseli, gdzie zwiedzili Parlament Europejski. Uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej pracy Europarlamentu, poszerzyli i utrwalili swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Zobaczyli salę obrad, Parlamentarium, czyli największe w Europie parlamentarne centrum dla zwiedzających i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Brukseli. Mogli podziwiać interaktywne ekspozycje i wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Pełen wrażeń tydzień zakończył się w sobotę, gdy uczniowie i ich opiekunowie szczęśliwie wrócili do Mogilna. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach działalności szkolnego klubu „Podróżnik” zrzeszającego opiekunów i uczniów – pasjonatów wojaży w najodleglejsze zakątki Europy. Opiekunami wyjazdu byli: pan Ryszard Kamassa, właściciel Biura Podróży „Przygoda” z Inowrocławia oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Mogilnie: pani Anna Praczyk, pani Małgorzata Król i pani Kinga Gąska, a pilotką pani Angelina Safian.

Wycieczka Paryż – Bruksela