08 października 2018

Wycieczka patriotyczna do Warszawy

W dniu 4. października młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a uczniowie znajdowali się pod opieką nauczycieli: pani Renaty Lepszej, pani Emilii Jankowskiej-Banaś, pani Joanny Głowskiej-Dybicz i pana Marcina Wietrzykowskiego. Celem wycieczki było zwiedzanie zabytków stolicy – miejsc, w których rozegrały się najważniejsze wydarzenia pierwszych dni wolnej Polski, chociażby takich jak przekazanie władzy Józefowi Piłsudskiemu.

Młodzież miała okazję odwiedzić Stare Powązki, miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków oraz podziwiać architekturę nagrobkową z XIX i XX wieku. Wielkim przeżyciem była również wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego

– pamiątki z czasów powstania oraz projekcje multimedialne stały się powodem do głębszej zadumy i refleksji. Spacer Traktem Królewskim, zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pamiątkowe zdjęcie przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i pomnikiem Józefa Piłsudskiego, z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników wycieczki. Młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie miała także okazję zapoznać się z historią Zamku Królewskiego, faktami na temat jego zniszczenia w czasie II wojny światowej i odbudowy, w którą solidarnie włączyli się nie tylko Warszawiacy, ale także Polacy przebywający w kraju

i za granicą. Czas przeznaczony na zwiedzanie został zakończony wizytą

na Starówce i pod Pomnikiem Małego Powstańca.

Obsługą wycieczki zajmowało się Biuro Turystyki „Przygoda” z siedzibą

w Inowrocławiu. Wyjazd został zorganizowany dla młodzieży Zespołu Szkół

w Mogilnie (w liczbie 45 uczniów), która zaangażuje się w organizację apelu upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uczniów, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce w grupie przedmiotów humanistycznych lub uczestniczyli w ubiegłym roku szkolnym w konkursach i apelach historycznych.

Wycieczka patriotyczna do Warszawy