02 października 2018

WYCIECZKA UROKLIWYMI MIASTAMI EUROPY

 

Budapeszt - Zakole Dunaju – Bratysława – Wiedeń – Praga - Drezno

            W dniach 10-14 września 2018 r. młodzież Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyła w wycieczce Budapeszt-Zakole Dunaju-Bratysława-Wiedeń-Praga-Drezno. Kierownikiem wycieczki była pani Magdalena Wietrzykowska, opiekunami zaś byli pan Ryszard Kamassa – właściciel Biura Podróży „Przygoda” z Inowrocławia oraz nauczyciele Zespołu Szkół pani Małgorzata Jaszcz,  pan Piotr Perzyna i pan Marcin Jaśkiewicz.

10 września w godzinach popołudniowych dotarliśmy do Budapesztu, by po zakwaterowaniu udać się na rejs statkiem po Dunaju. Podziwialiśmy wspaniałą panoramę z otwartego pokładu - słynne na Węgrzech Wzgórze Gellerta z Pomnikiem Wolności, który przedstawia  14-metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, Parlament Węgierski czy sieć  podświetlonych mostów. 

 

            Drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy nieco mniejsze, ale równie urokliwe miejscowości usytuowane na tzw. Zakolu Dunaju.   Zaczęliśmy wędrówkę od Szentendre, które nazywane jest najpiękniejszym małym miastem Węgier i jednym z najciekawszych w Europie Środkowej. To mekka artystów, mieszka ich tu kilkuset. Nas najbardziej urzekło jednak Muzeum Marcepanu.Muzeum i cukiernia, a także sklep z artystycznymi wyrobami z marcepanu, mieszczą się w jednym budynku. Każdy eksponat jest opisany szczegółowo, co do wagi zużytego surowca. Oglądać można np. miniaturę Parlamentu Budapeszteńskiego, czy też znane figury ze świata kultury popularnej, takie jak Muppety101 dalmatyńczyków czy Michaela Jacksona. Oprócz tego prezentowane są maszyny i urządzenia do produkcji marcepanu, w większości czynne i używane na miejscu ku uciesze zwiedzających.

Z kolei w Wyszegradzie oglądaliśmy z pobliskich wzgórz panoramę Doliny Dunaju. Ostatnim punktem zwiedzania tej części Węgier była bazylika w Esztergom. Esztergom ma dla historii Węgier bardzo duże znaczenie. To właśnie w tym miejscu w 1000 roku miał miejsce pierwszy chrzest narodu węgierskiego i pierwsza koronacja króla Węgier. Oglądana przez nas świątynia wywarła ogromne wrażenie. Zarówno potężna bryła samej budowli, jak i jej wnętrze. W środku bazyliki warto zwrócić uwagę na wspaniałe dzieła włoskich mistrzów. Z całą pewnością wyróżnia się ołtarz główny, który wyszedł spod ręki Grigolettiego. Nie są w stanie umknąć naszej uwadze również kolorowe freski i rzeźby.

 

 Pod koniec dnia przyjechaliśmy do Bratysławy, by podziwiać piękno słowackiej stolicy. Punktem kulminacyjnym było podziwianie Zamku Bratysławskiego, który stoi majestatycznie  na szczycie 85-metrowego wzgórza, w dole zaś przepływa Dunaj. Strategiczne położenie budowli sprawiło, że kiedyś był to jeden z przystanków na szlaku bursztynowym. Sam zamek wielokrotnie był przebudowywany, służył jako siedziba węgierskich monarchów, ale także jako seminarium, a nawet koszary wojskowe. Po wielkim pożarze zamek popadł w ruinę i nieomal został całkowicie rozebrany, ale władze postanowiły budynek zrekonstruować. To co również zauroczyło nas w Bratysławie to oczywiście jej uliczki – wąskie, brukowane, otoczone kolorowymi kamienicami.

 

Trzeci dzień wycieczki minął nam na delektowaniu się zabytkami Wiednia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od domu i dzielnicy zaprojektowanej przez kontrowersyjnego artystę Hundertwassera.

Hundertwasserhaus w Wiedniu, czyli „Dom Hundertwassera” został oddany do użytku 8 września 1985 roku. Jest on modelowym przykładem poglądów artysty na architekturę: nierówne podłogi i ściany, porośnięty trawą i drzewami dach. Z niektórych okien również wyrastały drzewa, a elewacja budynku cechowała się   ostrymi barwami. Spacer po Wiedniu pozwolił bliżej przyjrzeć się nam takim zabytkom jak Parlament i Ratusz Wiedeński, Katedra św. Stefana czy Hofburg (Wiedeński Pałac Władców Austrii), Graben (słynny wiedeński plac w kształcie prostokąta) i Kartnerstrasse (dzielnica z luksusowymi sklepami przepełniona turystami żądnymi niepowtarzalnych zakupów) . W godzinach popołudniowych przejechaliśmy do stolicy Czech – Pragi. 

 

            Czwartego dnia wycieczki przewodnik oprowadzał nas – młodych adeptów turystyki po takich zakątkach Pragi jak: Pogorzelec, Plac Loretański, Hradczany, wielki zespół zamkowy, dziedzińce zamkowe, Schody Zamkowe, Katedra Św. Wita, Most Karola, Staromiejska Wieża Mostowa, Stare Miasto, Rynek Staromiejski, Ratusz z zegarem i Plac Świętego Wacława. Ponadto wieczorem wjechaliśmy na punkt widokowy słynnej praskiej telewizyjnej wieży widokowej. Wieża telewizyjna Žižkov o wysokości 216 metrów została zbudowana w latach 19851992.. Z obiektu emitowanych jest siedem stacji radiowych oraz cztery multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. Na wysokości 93 metrów zlokalizowano właśnie punkt widokowy, składający się z trzech kabin. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 kilometrów.

            Piąty, ostatni dzień naszych wojaży rozpoczęliśmy od przyjazdu do Drezna. Pierwszym punktem zwiedzania miasta był Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie Od początku swoich dziejów Zwinger wykorzystywany jest do przechowywania i prezentowania wartościowych eksponatów. Obiekt posiada bogate zbiory muzealne, które należą. Dużą część z nich stanowi kolekcja historycznych wyrobów porcelanowych, w których obecna jest zarówno chińska, japońska i koreańska porcelana sprzed wielu stuleci, jak i znane w całych Niemczech wyroby z Miśni. Ważną rolę odgrywa w nich również kolekcja dawnych przyrządów i eksponatów matematycznych, fizycznych, astronomicznych, geodezyjnych oraz meteorologicznych. W Dreźnie zobaczyliśmy również Stary Rynek, Ratusz i Taras Bruhlowski (promenada spacerowo-widokowa). Po intensywnym, ale jakże wartościowym zwiedzaniu udaliśmy się autokarem w drogę powrotną do Polski.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu emocji i niezapomnianych wrażeń, które z pewnością utkwiły w sercu każdego uczestnika. Poznaliśmy miejsca godne polecenia kolejnym miłośnikom podróży, odwiedziliśmy wiele miast europejskich – większych i mniejszych pełnych uroku, ciekawej i zróżnicowanej architektury. 

 

WYCIECZKA UROKLIWYMI MIASTAMI EUROPY

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE