27 grudnia 2023
15 grudnia 2023 roku młodzież Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyła w wyjeździe na Jarmark Bożonarodzeniowy do Berlina.

Wyjazd został zorganizowany w ramach współpracy szkoły z Biurem Podróży „Przygoda” z Inowrocławia. Pilotem wycieczki z ramienia organizatora była pani Dominika Chmurzyńska, kierownikiem wyjazdu pani Magdalena Wietrzykowska, a opiekunami nauczyciele Julita Szoszorek i Piotr Perzyna.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie wraz z przewodnikiem panią Hanną Szubską stolicy Niemiec Berlina. Młodzież obejrzała fragmenty muru berlińskiego, Bramę Brandenburską, Wyspę Muzeów, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma i Reichstag – siedzibę Bundestagu. Ogromne wrażenie wywołał spacer nietypowym Pomnikiem Holokaustu upamiętniającym zagładę Żydów podczas II wojny światowej. To monument składający się z 2711 różnej wysokości betonowych steli.
Następnie wszyscy udali się do kompleksu handlowego Europa Center. Uczniowie podziwiali różnorodne stoiska, świąteczne wystawy sklepowe i mogli zakupić pierwsze pamiątki.

Punktem kulminacyjnym wycieczki był pobyt na jednym z największym Jarmarków Bożonarodzeniowych, który mieści się przy alei Alexanderplatz. Na świąteczny rynku znajduje się szereg stoisk ze świątecznymi pamiątkami i dekoracjami. Można też skorzystać z wielu atrakcji charakterystycznych dla wesołych miasteczek i skosztować całą gamę niemieckich – regionalnych i narodowych potraw.

Wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń – można było wzbogacić swoją wiedzę o najważniejszych zabytkach Berlina i przybliżyć sobie istotę Świąt Bożego Narodzenia naszych zachodnich sąsiadów.
Wyjazd na Jarmark Bożonarodzeniowy do Berlina