25 stycznia 2023

W sobotę 14. stycznia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbył się etap okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Wzięło w nim udział troje uczniów Zespołu Szkół w Mogilnie. Po zaciętych olimpijskich zmaganiach jeden z reprezentantów naszej szkoły, Jakub Patora z kl. 1 c LO, zakwalifikował się do części ustnej olimpiady.

Zespól Szkół w Mogilnie reprezentowało trzech uczniów: Dominika Bujak z klasy III, Jakub Patora i Jakub Wiśniewski z klas I (czwarta uczennica Joanna Kobielska z kl. III była nieobecna). Chociaż każdy uczeń wybrał sobie inną epokę, wszyscy musieli w ciągu czterech godzin napisać wyczerpującą pracę historyczną.

Dominika skupiła się na wieku XX i scharakteryzowała oraz oceniła politykę mocarstw wobec Polski podczas II wojny światowej. Jakub Patora wybrał wieki średnie i zaprezentował genezę oraz znaczenie sporu o inwestyturę w średniowiecznej Europie. Kuba Wiśniewski wybrał temat ze starożytności – „Czasy Peryklesa to okres świetności i potęgi starożytnych Aten. Rozważ powyższą tezę, uwzględniając aspekt polityczny, społeczno-gospodarczy i kulturowy”.

Do części ustnej awansował Jakub Patora z klasy I c LO (o nachyleniu filologiczno-prawnym). Już w najbliższy piątek będzie musiał odpowiedzieć przed komisją na Wydziale Historii UMK w Toruniu na pytania z przeczytanych lektur oraz zagadnienia z całego zakresu dziejów historycznych.

Uczniowie przygotowywali się do tych olimpijskich zmagań pod kierunkiem nauczycielek historii pani Renaty Lepszej i pani Aleksandry Tylinskiej.

Wykazali się olimpijską wiedzą historyczną