21 października 2024

18 października w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbyło się uroczyste podsumowanie XI edycji Międzypowiatowego Konkursu Literackiego „Na skrzydłach Pegaza”. Wzięli w nim udział także uczniowie z Zespołu Szkół w Mogilnie. W książce wydanej przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne znalazły się wiersze Weroniki Poturalskiej i Igi Łuczki z kl. 4 b LO oraz Mai Wiśniewskiej z klasy 4 d LO.

Gości zgromadzonych w szubińskiej bibliotece powitał dyrektor placówki i zarazem inicjator oraz koordynator całego przedsięwzięcia pan Mirosław Rzeszowski, który już od 12 lat zajmuje się organizowaniem kolejnych edycji konkursu. „Słowo pisane jest świadectwem widzenia – jest cenne, bo jest nasze” – mówił, zachęcając do tworzenia kolejnych dzieł i nieporównywania się z innymi twórcami. Pisanie traktuje jako wyrażanie własnych potrzeb duchowych, przemyśleń i refleksji. Właśnie temu ma również służyć książka wydana w ramach podsumowania XI edycji „Na skrzydłach Pegaza”.

W tym roku w pokonkursowej antologii opublikowano utwory dwudziestu trzech autorów. Cieszy fakt, że w tym gronie znalazły się trzy uczennice Zespołu Szkół w Mogilnie. Maja Wiśniewska, która zadebiutowała na łamach antologii dwa lata temu, jest autorką wiersza „Ciekawość”. Weronika Poturalska napisała cztery utwory: „Zdradzam siebie”, „Jesień”, „Doskonałość ciszy” oraz „Teatr życia”. Iga Łuczka stworzyła dwa wiersze „Zepsuci” i
„Korony drzew”. Wszystkie teksty zostały wydane w zbiorze: „Na skrzydłach Pegaza. Wybór utworów laureatów międzypowiatowego konkursu literackiego”.

Podczas uroczystego podsumowania konkursu laureaci otrzymali swoje egzemplarze antologii, pamiątkowe dyplomy i kubki. Spotkanie było doskonałą okazją do porozmawiania z innymi twórcami, podzielenia się wrażeniami oraz inspiracją do dalszej pracy.

Opiekunem uczniów była pani Kinga Gąska, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Mogilnie.

XI edycja Międzypowiatowego Konkursu Literackiego „Na skrzydłach Pegaza”