19 oraz 20 października w ramach XX Mogileńskich Spotkań Plastycznych w Magazynie Zbożowym GS odbyło się spotkanie z doktorem habilitowanym Witoldem Pochylskim – wykładowcą Wydziału Sztuk Pięknych w katedrze rysunku. W spotkaniu uczestniczyły I, II oraz III klasa Technikum Reklamy z Zespołu Szkół w Mogilnie pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Przemysława Harędzkiego.
Uczniowie wysłuchali historii Magazynu Zbożowego GS: jak powstał i czym obecnie jest. Skupiono się na tym, jak to miejsce wpłynęło na młodzież dwadzieścia lat temu oraz jak zbudowało podwaliny pod działania artystyczne, których możemy doświadczać również dzisiaj.
Podczas spotkania omówiono wystawę główną oraz pokrótce opisano, jak sztuki wizualne się przenikają. Można było podziwiać prace stu pięćdziesięciu artystów z całej Polski. Na wystawie głównej znajdują się obrazy, rysunki, rzeźby, grafiki komputerowe zarówno amatorów, jak i artystów zawodowych, co jest głównym założeniem tych spotkań.
Po zaznajomieniu się z wystawą uczniowie przeszli do auli koncertowej, gdzie sami mogli zaprojektować w ramach głównego hasła tegorocznych spotkań „Wyprawy (nie)zbędne?” swoje okno na świat oraz stworzyć kompozycję z odcisków własnych butów, by zostawić po sobie namacalny ślad w przestrzeni Magazynu. Na koniec wizyty każdy z uczniów otrzymał prezent w postaci długopisu i notatnika, w którym może zapisywać swoje „Wyprawy Nie(zbędne)?”.
Spotkanie miało rozwinąć wśród młodzieży zainteresowania sztukami plastycznymi oraz pokazać miejsce na mapie Mogilna, do którego można przyjść na koncert, wystawę, etc. Uczniowie dzięki tej wizycie zrozumieli i zobaczyli na własne oczy, że mieszkając w swojej małej miejscowości, też mogą tworzyć wartościowe treści, które staną się podwaliną do dalszych działań może w innej części Polski albo świata.
ZESPÓŁ SZKÓŁ W MOGILNIE