w roku szkolnym 2019_2020

INSTRUKCJA INSTALACJI

ZESPÓŁ SZKÓŁ          W MOGILNIE

Zostań dawcą komórek macierzystych

10 grudnia br. w godzinach od 8 do 14 w Zespole Szkół w Mogilnie odbędzie  się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych. Będzie to trzecia edycja akcji pod patronatem fundacji DKMS, zorganizowana przez panią Magdalenę Jabłońską-Kowalską.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się że ma białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jedynie 25% pacjentów znajduje bliźniaka genetycznego w rodzinie, 75% zdanych jest na dawców niespokrewnionych.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 1 do 20 tysięcy. To właśnie sprawia że poszukiwania są trudne i nie wszyscy pacjenci znajdują swojego bliźniaka genetycznego. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie genetycznego bliźniaka. Dlatego tak ważne jest, aby do grona dawców dołączyły nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi. Dawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 55 roku życia.

Mamy nadzieję, że jak w ubiegłych latach nie zabraknie chętnych do rejestracji i pomocy chorym. Serdecznie zapraszamy!

25 listopada 2019