18 września 2023

W dniach 10 – 15 września 2023 roku uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie wzięli udział w wycieczce do krajów Beneluksu tj. Luksemburga, Belgii i Holandii.

 

W pierwszym dniu zwiedzali Wielkie Księstwo Luksemburg – finansowe centrum Europy. Zobaczyli nowoczesne budynki Instytucji Europejskich oraz Plac Konstytucji, Katedrę Notre Dame, malowniczą ulicę De la Corniche zwaną najpiękniejszym balkonem Europy z barokowymi umocnieniami obronnymi wykutymi w skale.

 

Kolejny dzień to przejazd do Brukseli – kosmopolitycznej metropolii o światowym znaczeniu. Uczniowie zwiedzali Pałac Królewski, dzielnicę Unii Europejskiej, Pałac Sprawiedliwości i Katedrę św. Michała – patrona Brukseli. Następnie udali się na spacer po starówce brukselskiej, gdzie podziwiali Grand Place z pięknym Hotel de Ville oraz symbol miasta – fontannę Maneken Pis. Na koniec dnia mogli podziwiać Atomium – konstrukcję przedstawiającą pierwiastek żelaza powiększony 185 miliardów razy.

 

Następnego dnia młodzież wyjechała do Zaanse Schans, czyli zamieszkałego skansenu.

 

Oryginalne zabudowania dały uczniom obraz Holandii z XVII i XVIII wieku. Autentyczne domy, zabytkowa stocznia, pokazy wyrobu holenderskiego sera i strugania chodaków i przede wszystkim wiatraki, co roku przyciągają setki tysięcy turystów. Jedną z głównych atrakcji Zaanse Schans jest farma serowa Catharina Hoeve, gdzie można przyjrzeć się procesowi wyrobu słynnych serów Gouda i Edam; na miejscu młodzież mogła zrobić „serowe” zakupy.

 

Tego samego dnia uczniowie udali się do centrum Amsterdamu – znanego jako najbardziej liberalne miasto na świecie. Wybrali się w rejs statkiem po kanałach amsterdamskich, podczas którego mogli podziwiać wspaniałą XVII-wieczną architekturę domów kupieckich. Spacerując po mieście, zobaczyli również targ kwiatowy, wieżę mennicy, Nieumarkt z dawnymi murami miejskimi, Plac Lejdena, reprezentacyjną ulicę Kalvestraat, plac Dam z pałacem królewskim.

 

Kolejnym punktem programu była wizyta w politycznej stolicy Holandii – Hadze. Podczas spaceru zobaczyli Stary Ratusz, kościół Grote Kerk i reprezentacyjną siedzibę parlamentu holenderskiego.

 

Ostatniego dnia uczniowie zwiedzali Rotterdam – gdzie znajduje się największy na świecie port przeładunkowy, który jest położony w delcie Renu i Mozy, nad Morzem Północnym. Jest to najnowocześniejsze holenderskie miasto, którego panoramę podziwiali z Euromasztu, czyli wieży obserwacyjnej, a windą obrotową dotarli na wysokość 185 m.

 

Uczniowie po tygodniu pełnym wrażeń wrócili szczęśliwie do domu. Opiekunami wycieczki były panie: Małgorzata Konieczka, Emilia Jankowska i Mariola Stochlińska. Kierownikiem wyjazdu był nauczyciel geografii pani Małgorzata Furtak.

 

 

 

Zwiedzali kraje Beneluksu

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE